Zimní stadion v Humpolci prošel rozsáhlou rekonstrukcí, má novou ledovou plochu i čerstvější vzduch

Chvíli to na stadionu vypadalo tak, že nezůstane kámen na kameni. Foto: archiv Města Humpolec

HUMPOLEC – Na první pohled se může zdát, že se příliš nezměnilo, ale opak je pravdou. Zimní stadion v Humpolci má úspěšně za sebou jednu z nejrozsáhlejších rekonstrukcí ve své historii. To hlavní se událo ve strojovně, v pomyslném srdci sportoviště, kde pracovníci dodavatelské firmy vyměnili zastaralou čpavkovou chladící technologii za moderní a hlavně ekologická chladiva.

„S novým systémem chlazení bylo spojeno rozebrání původní ledové plochy a kompletní vybudování nového kluziště,“ sdělila mluvčí Humpolce Aneta Slavíková s tím, že město sportoviště oficiálně otevře v pátek 28. srpna. „K této příležitosti jsme připravili odpolední program pro veřejnost, kde nebude chybět krasobruslařská exhibice, bruslení pro všechny zájemce s profesionály nebo zápasy malých, větších i největších hokejistů,“ zve mluvčí.

Pozornější návštěvník zrekonstruovaného zimního stadionu si pravděpodobně všimne, že další novinkou je zúžení ledové plochy o metr z každé strany. Kluziště lemují nové mantinely, které jsou o deset centimetrů nižší, s vyššími ochrannými skly a sítěmi. Modernizací prošla i střídačka, trestná lavice nebo box pro časoměřiče, který dostal zastřešení. Výčet novinek končí novou sněžnou jámou. „Celá rekonstrukce vyšla celkem zhruba na 45 milionů korun, což z ní činí největší investici v našem městě pro letošní rok. Z té částky pokryje asi sedm milionů korun dotace, kterou se nám podařilo získat, a 22 milionů korun si město vypůjčilo s velmi výhodným úrokem,“ uvedl k nákladům místostarosta Humpolce Vlastimil Brukner. Zároveň podotkl, že i přes nouzový stav vyhlášený na jaře z důvodu koronavirové pandemie rekonstrukce začala a skončila podle plánů.

Jak uvedl správce humpoleckých sportovišť Jiří Hynek z Technických služeb Humpolec, původní chladící technologie byla zastaralá a přestávala vyhovovat současným trendům. „Každý rok jsme museli stroje repasovat a obávali jsme se, jestli ještě vydrží. Od nového systému očekáváme ekonomičtější provoz a komfort při správě i údržbě. K tomu všemu se počítá i nová vzduchotechnika, která bude vzduch v hale odvlhčovat. Ten se pak, také díky uzavřené sněžné jámě, nebude srážet, odkapávat, mlžit skla nebo tvořit boule na ledě,“ vysvětlil Jiří Hynek.

Rekonstrukce zimního stadionu začala v březnu a skončila se začátkem srpna. Zahájení nové hokejové sezony připadlo na 16. srpna, kdy led otestovali dětští hokejisté z oddílu Ledního hokeje TJ Jiskry Humpolec. O den později se uskutečnilo první veřejné bruslení. A jak Jiří Hynek prozradil, humpolecký zimní stadion bude znovu sloužit i jako dějiště pro soustředění týmů z různých koutů republiky.