Navštívit jihlavské památky můžete v sobotu zdarma

JIHLAVA – V sobotu 5. září se v Jihlavě uskuteční již třicátý ročník Dne otevřených dveří památek, tentokrát pod názvem Památky a vzdělávání. Významná místa budou v tento den otevřena zcela zdarma, což určitě uvítají zejména rodiny s dětmi. Současně se na Masarykově náměstí budou konat Dožínky – Den zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina.

Památek, které jsou každoročně v tento den zdarma zpřístupněny veřejnosti, každým rokem přibývá. Mezi ty nejvýznamnější ve městě patří zejména historická budova radnice, kostel sv. Jakuba Vyššího či Jihlavské podzemí. Na řadě míst budou v tento den probíhat placené i neplacené komentované prohlídky. „Osobně bych doporučoval se při Dni otevřených dveří památek zaměřit také na movité památky, které budou díky otevřeným dveřím nemovitých památek přístupné a lze si je prohlédnout,“ pozval návštěvníky náměstek primátorky pro oblast Městské památkové rezervace Milan Laštovička.

Slavnostní program zahájí v sobotu v 10 hodin dopoledne starostka města předáním dožínkové kytice. Kromě památek si návštěvníci budou moci na Masarykově náměstí prohlédnout zemědělskou techniku nebo vybavení dobrovolných hasičů. Doprovodný program bude plný hudby a tance, zahájí ho přehlídka krojovaných dechových hudeb. Chybět nebudou ani tradiční jarmark, řezbářská show či ukázky dobových řemesel.