V Třebíči zpřístupní baziliku i s trpasličí galerií

Třebíč – Městské kulturní středisko připravilo na poslední zářijový víkend Svatováclavské prohlídky baziliky svatého Prokopa. Návštěvníci se tentokrát dostanou i do běžně nepřístupných prostor, budou moci navštívit trpasličí galerii, což je románský ochoz baziliky kolem kněžiště kostela.

Třebíčská bazilika sv. Prokopa je jednou z nejcennějších památek Vysočiny a je zapsaná na seznamu UNESCO. Samotná galerie pochází z první poloviny 13. století a je jedním z nejzajímavějších architektonických prvků baziliky. Jedná se o stavbu ve světě zcela ojedinělou.

Prohlídky budou probíhat v sobotu 26. a v neděli 27. září každou hodinu v době od 13 do 17 hodin. Zájemci se dozví mnoho zajímavostí i o svatém Václavovi, jehož socha se nachází v hlavní lodi v bazilice. „Vzhledem ke stísněnosti prostor a množství schodů nejsou chystané prohlídky vhodné pro děti a špatně se pohybující osoby,“ upřesňuje Aneta Šalomounová z informačního centra u baziliky.

Kapacita Svatováclavských prohlídek je omezená. Je nutné se předem telefonicky objednat na čísle: 568 610 022 nebo 777 746 982.