Třebíč chystá přehlídku lidových řemesel

TŘEBÍČ – V nově otevřeném Centru tradiční lidové kultury v Třebíči se bude v sobotu 19. září od 10 do 16 hodin konat Řemeslnický jarmark. Je připraven celodenní program, v němž se představí nejen řemeslníci z Vysočiny, ale i z partnerských regionů. Akci pořádá Muzeum Vysočiny Třebíč.

Náš kraj bude reprezentovat pět řemeslníků. Václav Noha ze Štěměch zasvětí návštěvníky do kovářského řemesla, svou práci předvede i sedlář Luděk Žákovský z Moravských Budějovic. Malérečka Hana Šmikmátorová z Telče ukáže divákům zdobení kraslic, Zdeňka Palátová ze Slavic nabídne čerstvě upečený kváskový chléb. S perníkářkou Zitou Ondrákovou z Třebíče si návštěvníci budou moci ozdobit perníčky.

Svá řemesla předvedou i zástupci Jižních Čech a Horního a Dolního Rakouska. Bude to v oboru tkalcovství, drátenictví, hrnčířství a košíkářství. Tradiční modrotiskové výrobky předvede nově otevřená modrotisková dílna Gutau.

Řemeslnický jarmark bude navíc doplněn o pravidelné tvořivé dílny pro rodiny s dětmi. Každá středa v měsíci září je zasvěcena jednomu řemeslu. Na 9. září je připraveno tkaní, na 16. září bednářství, 23. září bude ve znamení modrotisku a 30. září přijde na řadu drátování. Dílny se budou konat vždy od 14 do 17 hodin, vstupné je zdarma.