Na středních školách konverzují se studenty rodilí mluvčí

ilustrační foto

JIHLAVA – Kraj Vysočina získal pro výuku jazyků dva lektory a jednu lektorku z Rakouska a jednu lektorku z Francie. Ti budou dojíždět na krajské střední školy a s žáky rozvíjet jejich konverzační dovednosti.

Angličtina je dnes na středních školách samozřejmostí, ale druhý jazyk je neméně důležitý. „S ohledem na uplatnění v obchodě a na využití v oblasti vědy a techniky vnímáme němčinu i francouzštinu jako významné jazyky,“ vysvětlila krajská radní pro oblast školství Jana Fialová.

Ve školách na Jihlavsku a Třebíčsku bude němčinu vyučovat Rainer Miksche, na Pelhřimovsku pak Alexander Binsteiner. O vyšší úroveň němčiny na gymnáziu v Jihlavě se postará Birgit Stengel. Výuka německy mluvících lektorů je součástí projektu EduSTEM, který potrvá až do října 2022.

Francouzštinu vyučuje druhým rokem lektorka Marie Willerval. Ta učí střídavě na šesti středních školách v kraji. „Lektorka zprostředkovává studentům aktuální mluvenou řeč a také jim přibližuje, čím mladá generace Francouzů žije a jak přemýšlí,“ vysvětluje Jan Skála z Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Francouzští lektoři působí na Vysočině již od roku 2009, lektoři německého jazyka od roku 2016. Zavedenou praxi si pochvalují jak učitelé, tak i žáci a jejich rodiče.