KORONAVIRUS: Reprodukční číslo R kleslo, páteční počty nakažených ale opět vzrostly. Příští týden přijdou nová opatření

Zdroj: online vysílání

Česko – Celý uplynulý týden se nesl v rytmu nespočtu změn, od té na postu ministra zdravotnictví, kterým se stal Roman Prymula, až po další zaváděná opatření, jejichž cílem je zamezit šíření nového typu koronaviru. To vše v reakci na fakt, že počty pozitivně diagnostikovaných začaly překračovat hranici 3 000 osob denně. Trend skokového nárůstu nových pacientů se naštěstí tento týden nepotvrdil, údaje z pátku, kdy laboratoře odhalily 2 946 covid-pozitivních – což je druhé nejvyšší číslo od počátku pandemie – však naznačují, že zatím rozhodně není vyhráno. Není proto divu, že již na příští týden nový ministr zdravotnictví plánuje zavedení dalších opatření.

Ve chvíli, kdy počty nově nakažených překročily hranici 3 000, odborníci začali hovořit o tom, že Česká republika se nachází na počátku exponenciálního růstu pacientů. Tomu nasvědčovalo i tzv. reprodukční číslo R, které značí, kolik dalších osob jeden pozitivní člověk nakazí – blížilo se totiž již hodnotě 1,8. V průběhu uplynulého týdne se situace alespoň v tomto ohledu zlepšila a podle statistických dat reprodukční číslo kleslo cca na hodnotu 1,4. „V tuto chvíli je třeba říci, že nárůst, který tu byl minulý týden a měl exponenciální růst, naštěstí v tomto týdnu zpomalil. Nepozorujeme tak dramatický nárůst, jaký tu byl, což je trošku pozitivní zpráva. Není to vítězství, ale blýská se na lepší časy – nemusíme počítat s těmi nejhoršími scénáři, jež uvažovaly o reprodukčním čísle blížícím se ke 2,“ shrnul během včerejší tiskové konference, během níž byl představen také nový „český semafor“, Roman Prymula.

Jak potom naznačují také souhrnné údaje z celé ČR – a promítají se tedy do barevného vyznačení krajů a okresů dle rizika šíření nákazy – epidemiologická situace na našem území zatím rozhodně nijak dobrá není, resp. lze pozorovat její průběžné zhoršování. Semafor, který vychází z údajů shromážděných mezi 16. a 22. zářím, se tak začíná barvit velmi uniformně a Česko začíná být dominantně žluté. Jak Prymula doplnil, princip vyhodnocení vycházel z toho, že za markantní byla brána převažující barva v každém jednotlivém kraji a dle toho byl navržen doporučený postup. „S ohledem na to, jak byl semafor v minulosti nastaven, je možné, že se celá země zbarví stejně. Pak bude nesmyslné semafor publikovat. Při trendu, který tu je, je to pravděpodobné,“ shrnul šéf resortu zdravotnictví.

Nejhorší situace je přitom setrvale v hlavním městě, kde již také roste podíl pacientů v rizikové skupině 65+ (mezitýdenní srovnání ukazuje nárůst o téměř 200 %). V Praze zároveň již dochází ke komunitnímu šíření koronaviru a hygieny nestačí trasovat kontakty. Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví by již brzy mělo dojít k personálnímu posílení kontaktních center v metropoli, počet pracovníků by se měl v první fázi zvýšit ze stávajících 600 na 850, je však možné, že i tuto kapacitu bude ještě třeba navýšit.

Ministr zdravotnictví také přímo uvedl, že z hlediska šíření nákazy lze zařadit Česko po bok Izraele (kde aktuálně probíhá již podruhé radikální lockdown a obyvatelé se nesmí vzdálit ze svého bydliště), Velké Británie, Francie či Španělska. Jeho slova pak stvrzuje i stanovisko Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí ECDC, které Českou republiku zařadilo na seznam sedmi nejrizikovějších zemí v rámci celé Evropy. Riziko je pak posuzováno nejen optikou nárůstu nových případů nemoci, ale také s ohledem na narůstající počty hospitalizovaných a zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19. V nemocnicích v Česku bylo přitom ke včerejšímu datu hospitalizováno 740 osob s koronavirem a pětina z nich je dle lékařů v závažném stavu.

„To, že někteří zpochybňují, že se tu něco děje, už není korektní. Nejde ani tak o to, jestli máme 2 nebo 3 tisíce nově pozitivních, ale jak to ovlivňuje náš zdravotnický systém – narůstají počty hospitalizovaných a těch, kdo potřebují plicní ventilaci a také počty těch, kdo umírají. Proto jsou naše opatření zcela namístě,“ shrnul Roman Prymula. Ten již také oznámil, že po opatřeních, která vstoupila v platnost během uplynulého týdne (např. omezení provozu barů a klubů jen do 22.00 ad.), budou v týdnu následujícím vyhlášena další. Ve hře je zavedení omezení sdružování, uvažuje se také o omezení počtu účastníků svateb apod. – jednat se však má ryze o omezování volnočasových aktivit, nikoliv další brzdění ekonomiky. Jak Prymula doplnil, je třeba počítat s tím, že bude trvat přibližně dva měsíce, než čísla nakažených začnou zase klesat.