Závažné dědičné onemocnění odhalí u novorozenců lékaři havlíčkobrodské nemocnice

HAVLÍČKŮV BROD – Nemocnice Havlíčkův Brod nabízí od 1. června bezplatnou možnost zjištění závažného dědičného onemocnění, které se projevuje vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Těhotné ženy se mohou každou středu objednat do prenatální ambulance k vyšetření.

Oddělení je jedním z deseti vybraných pracovišť v republice, které je součástí screeningu onemocnění familiární hypercholesterolémie. Smyslem projektu je odhalení onemocnění u dětí už v jejich novorozeneckém věku. To umožní včas zahájit adekvátní léčbu a provést další režimová opatření, která u nich povedou k výraznému snížení rizika předčasných úmrtí či ischemických příhod, které by jim hrozily v pozdějším věku.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Do projektu bude zařazeno 10 000 novorozenců, u nichž bude proveden odběr pupečníkové krve, ze které bude v biochemické laboratoři stanovena hladina krevních lipidů – LDL cholesterolu a celkového cholesterolu,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Co je familiární hypercholesterolémie?

Jde o dědičné onemocnění látkové přeměny tuků v těle, které se již ve velmi ranném věku projevuje ukládáním cholesterolu a dalších látek na stěnách cév. V důsledku toho pak často dochází k infarktu či cévní mozkové příhodě (mrtvici) ještě před 40. rokem věku.

Těhotné ženy se mohou objednat každou středu od 8.00 do 12.30 do prenatální ambulance havlíčkobrodské nemocnice a domluvit se na náběru vzorku z pupečníkové krve u novorozence. Telefonní číslo: 569 472 197 nebo 569 472 397.