Náklad o pět tun těžší, špatný stav vozů, ale i aroganci řidičů řešili policisté v rámci akce Kladař

Slovenský řidič na D1 měl náklad přetížený o více než pět tun. Foto: Policie ČR

KRAJ VYSOČINA – Policejní kontroly zaměřené na nákladní vozy se dřevem zaznamenaly minulý týden závažné prohřešky. Řidič ze Slovenska měl nejen přetížený náklad, ale i v nepořádku záznamy o jízdě, zatímco jiný řidič s přetíženým nákladem měl vůz ve špatném stavu, byl bez dokladů a ke všemu způsobil nehodu.

První případ, který se týkal slovenského řidiče, zaznamenali policisté v úterý 8. června dopoledne na dálnici D1. „Při kontrolním nízkorychlostním vážení jsme zjistili překročení přípustné hmotnosti o 5 570 kilogramů. Kromě toho řidič řádně nevedl záznamy o době řízení, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku,“ vyjmenoval zjištěná porušení vrchní komisař Michal Ferbar.

Za přetížené vozidlo uložili policisté dopravci kauci 50 tisíc korun a dalších 10 tisíc korun dostal za nedostatečnou kontrolu evidence řidiče. Řidič pak obdržel pokutu 15 tisíc korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Druhým závažným případem řady porušení byl mladý řidič, kterého policisté zastavili ve středu 9. června dopoledne u obce Dehtáře na Pelhřimovsku. Kromě přetížení nákladu o více než 2,5 tuny se ukázal vážným problémem stav vozidla. „Policisté na místě zjistili na tažném vozidle nebezpečné závady typu C – nefunkční přední osvětlení – obrysová a směrová světla, nefunkční zadní osvětlení – brzdová, směrová, obrysová světla a únik provozních kapalin z přídavného pracovního stroje – hydraulická ruka,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Řidič měl ale ještě další problémy

To ale nebylo zdaleka vše. Policisté na vozidle zjistili výrazné překročení nejvyšší povolené výšky nákladu a opět chybějící evidenci řízení a přestávek. „Třiadvacetiletý řidič navíc na místě nepředložil osvědčení o registraci vozidel – tzv. malý techničák a zelenou kartu,“ dodala Dana Čírtková.

Tento řidič svým nákladem dokonce poškodil viadukt. Foto: Policie ČR

Po tom všem nebylo divu, že policisté řidiči další jízdu zakázali. Následným šetřením pak navíc zjistili, že právě tento řidič má na svědomí poškozený železniční viadukt v Obratani, který bez ohledu na zákaz vjezdu se svým vysokým nákladem projel. Za to mu policisté uložili  pokutu 2 tisíce korun. Podobně jako v předchozím případě se finančnímu postihu nevyhne ani dopravce.

Za odmítnutí kontrolního zvážení hrozí pokuta

„Řešíme rovněž situace, kdy se řidič po výzvě odmítne podrobit kontrolnímu vážení a při kontrole odmítne najet s vozidlem na nízkorychlostní kontrolní váhy,“ doplnil Michal Ferbar. Řidič je ze zákona povinen policisty uposlechnout. Za odmítnutí – neuposlechnutí výzvy mohou policisté uložit pokutu až do výše 30 tisíc korun.