Na havlíčkobrodské urologii operují s novou 3D technologií. Zákroky jsou přesnější a rychlejší

Foto: Nemocnice Havlíčkův Brod

HAVLÍČKŮV BROD – Lékaři v havlíčkobrodské nemocnici mají na urologii super moderní laparoskopickou technologii. Operace tak probíhají rychleji, operatér je přesnější, u pacientů dochází k výrazně menší ztrátě krve.

Výhodou nové 3D laparoskopické sestavy je především lepší přehled a orientace v operačním poli a zároveň preciznější a bezpečnější provádění operací. „Na rozdíl od konvenční laparoskopie, kde vidíme obraz jenom jako 2D, tady vidíme velice přesně hloubku, nemusíme odhadovat linie řezu, máme lepší představu, jakou část orgánů dokážeme zachovat,“ vysvětluje primář urologického oddělení Tomáš Málek.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Obraz je složen ze dvou čipů (čoček), je kvalitní s vysokým rozlišením a širokou barevnou škálou. „Celá sestava se skládá z 3D videořetetězce s použitím speciálních 3D brýlí a možností přepnutí do standardního 2D režimu zobrazení,“ doplňuje vedoucí oddělení zdravotnické techniky Adam Fila.

„Novou laparoskopickou sestavu využíváme zejména u radikální laparoskopické prostatektomie, odstranění tumoru ledvin a nadledvin, kde je jemná motorika a cílenost během výkonu esenciální,“ dodává primář Málek. 3D laparoskopická věž je zároveň k dispozici pro všechny chirurgické obory na Centrálních operačních sálech nemocnice.

Brodská urologie je velmi moderním pracovištěm

Oddělení se hodně zaměřuje na laparoskopické operační výkony. Před dvěma lety získalo nový holmiový laser, který patří díky dalšímu vybavení a speciálním režimům k nejmodernějším svého druhu na trhu se zdravotnickou technikou. Jako první pracoviště na Vysočině prováděla zdejší urologie například radikální laparoskopickou prostatektomii řešící zhoubné nádory prostaty.

Novou 3D sestavu v hodnotě téměř 2 miliony korun pořídila nemocnice z darů soukromých firem a vybraných měst. Sestavu zakoupila už v listopadu 2020, avšak vzhledem k epidemiologické situaci ji začala pravidelně využívat až letos v létě.