Lékaři třebíčské urologie vyšetřují dvěma špičkovými přístroji nové generace

Foto: Nemocnice Třebíč

TŘEBÍČ – Urologie v třebíčské nemocnici má od října k dispozici znovu špičkovou zdravotnickou techniku. Nemocnice zakoupila ultrazvukový přístroj nejvyšší třídy a nový rigidní cystoskop. Lékařům to přinese přesnější diagnostiku, pacientům zase zkrácení čekacích dob.

Ultrazvukový přístroj je základním vybavením každého urologického pracoviště. „Ultrazvuk využíváme na urologii především k vyšetřování ledvin, močového měchýře, prostaty a varlat u ambulantních i hospitalizovaných pacientů s různými urologickými problémy. Současně je také nezbytný při provádění biopsie prostaty, založení punkční epicystostomie nebo punkční nefrostomie,“ vysvětluje primář urologického oddělení Ivo Šabacký.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Stávající ultrazvukový přístroj, který byl pořízen před rokem 2010, se již dostal na hranici životnosti. Nově pořízený ultrasonograf bkSpecto je přístrojem nové generace, jehož rozlišovací a zobrazovací schopnosti přinesou zlepšení a zpřesnění diagnostiky. „Zajištění urgentních vyšetření v optimálním čase a zkrácení čekacích dob vede ke zvýšení výkonnosti i kvality péče o pacienta, což je naší prioritou,“ uvádí ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Urologové denně využívají i cystoskop

Dalším nástrojem, který nemocnice potřebovala vyměnit za nový, je rigidní cystoskop. Ten stávající má totiž za sebou více než 15 let používání, což je doba, za kterou se přístroj i navzdory pravidelnému servisu opotřebí natolik, že již neumožňuje přesnou diagnostiku.

Cystoskopie neboli endoskopické vyšetření močového měchýře je metoda, kterou urologové ve své praxi využívají každodenně. „Bez ní se neobejdeme při vyšetření pro přítomnost krve v moči. Je nezbytná při diagnostice nádorů močového měchýře a jejich sledování, ale též při vyšetření a léčbě pacientů s konkrementy (kamínky v močových cestách), se zúženými močovými cestami a s řadou jiných urologických onemocnění,“ popisuje primář Šabacký.

Pořizovací cena ultrazvuku přesáhla milion korun, za rigidní cystoskop zaplatila nemocnice bezmála čtvrt milionu korun. Na zakoupení přístrojů přispěly svými dary a dotacemi sponzoři a obce třebíčského regionu.