Stopařka z onoho světa: Koho to vlastně svezl americký řidič?

Ilustrační obrázek

Na světě se podle vyprávění lidí vyskytuje mnoho druhů duchů a my se přesuňme do Ameriky, kde se odehrál příběh záhadné stopařky z Oregonu.

Krásná stopařka

Graham Brothman žil nedaleko Portlandu a na jaře 1989 jel navštívit svou starou matku. Na dálnici si všiml postavy. Stála sice na krajnici, kde bylo zakázáno stopovat, ale mile se usmívala, a tak jí zastavil. Stopařka se mu velice líbila a začali si povídat.

Později novinářům vyprávěl, že měla velký přehled. Podle něj doslova všechno věděla o historii. Řidič jel stále pomaleji a navrhl stopařce, že by se snad mohli zastavit někde na kávu. Povedlo se. Seděli pak na terase motorestu, dívka se však kávy ani nedotkla. Prozradila mu, že se jmenuje Glorie Osbornová, dokonce prozradila jako někde na úřadě, že bydlí v Portlandu Sidmoore Street a narozená je v prosinci 1976. Navrhl jí tedy, že ji zaveze až domů, jelikož to velká zajížďka nebyla.

Byla stále zaraženější

Graham si již říkal, že má šťastný den. Ale jeho spolujezdkyně byla stále smutnější, jako kdyby litovala, že se blíží k domovu. Nechtěl ji obtěžovat zbytečnými otázkami, protože v duchu plánoval, jak by ji jen mohl pozvat na schůzku. Byl již také podvečer a pršelo, musel se tedy soustředit na jízdu.

Když ji dovezl domů, dívka zůstala nehybně sedět a mlčela. Vystoupil tedy z auta, ale než se otočil, zmizela. Oběhl vůz, neboť věděl, že by ji přece někde musel vidět, po chodníku však nikdo nešel a kam tedy zmizela?

Touha

V duchu si přehrával, co se právě stalo a přemýšlel, co mohl udělat špatně, vždyť od posezení v motorestu seděla již nějaká zaražená. Čekal ve voze ještě asi půl hodiny, jestli se neobjeví, pak se však vydal přece jen za matkou.

Ráno se probudil v dobré náladě – měl totiž odvážné předsevzetí: znal dívčinu adresu i jméno, nic špatného jí neudělal, a jestli se jí snad něčím dotknul, jistě se vše vysvětlí. Krátce po osmé zastavil před vchodem do domu, kde Glorie bydlela. Přešlapoval chvíli před domem a váhal, přece jen mu bylo hloupé jen tak se vecpat k někomu do domu.

Prozření

Kolem šel chlapec s novinami. Ze samé bezradnosti si jedny koupil. Jak měl ve zvyku, podíval se nejprve na poslední stránku a zděsil se. Díval se na výrazný titulek a na černobílou fotografii. Tragická havárie na dálnici 205. Herečka Glorie Osbornová zahynula.

Nevěřícně článek pročítal. Slečna Osbornová zemřela na dálnici při srážce vozů. Zemřela předtím, než do vozu pana Brothmana krásná stopařka nastoupila. Díval se na portrét. Byla to ona.