Adventní atmosféru si Jihlava ponechá, i když bez jarmarku a kulturního programu

Foto: Magistrát města Jihlavy

JIHLAVA – I přes zrušení vánočních trhů zůstanou na Masarykově náměstí během adventu nasvícené stánky a vánoční strom, barvami bude zářit i Mariánský sloup, z reproduktorů zazní koledy. Po celou dobu bude také zdarma otevřeno kluziště. Na zavřených stáncích vznikne výstava velkoformátových fotografií.

Stánky na Masarykově náměstí se během první poloviny prosince stanou výstavním prostorem velkoformátových fotografií, které budou připomínat první ročník Jihlavy k Vánocům z roku 2019. Do adventní vesnice bude přistavena i tzv. vánoční kára a historický kolotoč, pódium ozdobí kulisy bývalého měšťanského domnu Krecl a maketa první jihlavské tramvaje.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Prodejci z gastroprovozoven sídlící na Masarykově náměstí budou osloveni, aby prodej svého občerstvení přizpůsobili i pro návštěvníky adventní vesnice. Svátečně bude ozdoben také Obchodní dům Prior, na kterém se každou adventní neděli rozsvítí jedna svíce. Z jarmarku zůstane pouze prodej stromů, jmelí a chvojí a s nimi související produkty, dále pak ryby a produkty z nich.

“Rozsvícení vánočního stromu a výzdoby města nebude ani letos veřejné, ale záznam z rozsvícení odvysíláme na sociálních sítích města. Na Facebooku a na YouTube kanálu Jihlavy nabídneme v neděli večer přání primátorky Karolíny Koubové a obrázky nazdobeného centra města,” uvedl mluvčí magistrátu Radovan Daněk a doplnil, že pro vstup na kluziště bude nutné se prokázat dokladem o bezinfekčnosti.

Město s omezením počítalo

Město se snažilo do poslední chvíle Jihlavu k Vánocům uspořádat. Připravené byly varianty programu při postupném zhoršování pandemické situace – nejprve by se zrušily větší hudební či divadelní produkce, pak prodej občerstvení nebo stánky s ostatním sortimentem. Kvůli mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví se však adventní jarmark letos neotevře vůbec a veškerý kulturní program je zrušen. Odvoláno bylo 40 prodejců, kteří měli zaplnit jarmareční stánky.

K současným opatřením se kriticky vyjádřila primátorka Karolína Koubová: „Rozumím tomu, že je třeba činit opatření, aby se zamezovalo kontaktu mezi lidmi, ale nerozumím tomu, proč se opět nařízení vlády dějí ze dne na den a proč jsou ta opatření opět ne zcela logická. I my jsme z toho velmi unavení, nicméně zdraví je přednější. Přesto se nenecháme zastavit a pro Jihlavany otevřeme alespoň kluziště. Na náměstí zůstanou i stánky a vánoční osvětlení, budou hrát koledy,“ dodala primátorka.

Vánoční putování

Kromě adventní vesnice na Masarykově náměstí nabízí Jihlava také procházku po svátečně ozdobených sídlištích. Za pomoci dobrovolníků letos pořádá již druhý ročník soutěže Vánoční putování. Od pondělí 29. listopadu do 6. ledna 2022 si opět všichni poutníci budou moci projít deset nazdobených vánočních stanovišť po celém městě, a k tomu si zahrát o hezké ceny.

Na každém stanovišti čeká nejenom krásná výzdoba, o kterou se postarali jihlavští dobrovolníci, ale také jednoduchý úkol, jehož řešení si poutníci budou moci zapsat do soutěžní kartičky. Tu je možné si od pondělí 29. listopadu vyzvednout a po vyplnění opět odevzdat na Městském informačním centru. Na každého úspěšného řešitele čeká drobná odměna, hlavní ceny se budou losovat po skončení putování začátkem příštího roku. Více k Vánočnímu putování, pravidla soutěže a mapu stanovišť najdete zde.