Policisté dopadli pětici mužů, kteří v Třebíči poničili desítky aut

ilustrační foto

TŘEBÍČ – Skupinu pěti mužů, kteří mají na svědomí čtyři desítky poškozených osobních automobilů, zadrželi třebíčští kriminalisté. Pětice pachatelů se od jara letošního roku v různých částech Třebíče vloupala do vozidel, a způsobila tak škodu za téměř půl milionu korun. Muži byli obviněni ze dvou trestných činů a hrozí jim až pět let za mřížemi.

Třebíčským kriminalistům se podařilo rozkrýt rozsáhlou trestnou činnost pětice mužů z Brněnska, kteří v období od dubna do listopadu řádili v Třebíči. „Čtyři ze zadržených mužů opakovaně vnikli do objektu firmy v Třebíči a z vozidel odcizili katalyzátory. Prvního činu se dopustili již v dubnu, kdy vnikli do oploceného areálu a odcizili katalyzátory z šestnácti zaparkovaných vozidel. Krádeží vznikla škoda přes 200 tisíc a v desítkách tisíc korun počítal majitel škodu způsobenou poškozením automobilů,“ uvedla mluvčí policie Jana Kroutilová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Stejná firma se stala cílem pachatelů i o tři měsíce později. „Katalyzátory v červenci zmizely z deseti zaparkovaných vozidel a škoda vznikla opět vysoká jak krádeží, tak poškozením. Odcizené katalyzátory se muži po krádeži snažili prodat, peníze používali pro svoji potřebu,“ informovala Jana Kroutilová.

Tři ze zadržených mužů si ani poté nedali pokoj a v polovině listopadu provedli během jedné noci vloupání do dalších vozidel, tentokrát na různých místech v Třebíči. „Velmi nepříjemné překvapení v ranních hodinách čekalo na patnáct majitelů poničených automobilů. Krádeží jim vznikla celková škoda za necelých deset tisíc korun, přes padesát tisíc korun způsobili pachatelé poškozením vozidel. Zaměřili se především na okrajové lokality města, pozornosti trojice ale neuniklo ani parkoviště na ulici v blízkosti centra,“ sdělila Jana Kroutilová.

Odnesli si jen pár věcí

Až na výjimky při posledním vloupání pachatelé nic neukradli, škoda vznikla majitelům pouze poškozením skleněných výplní. Z některých aut si ale zloději odnesli například doklady k vozidlu, navigaci, brýle nebo katalyzátor. „O destruktivním způsobu vloupání svědčí vozidlo Škoda Fabia, ze kterého pachatelé nic neodcizili, ale poškozením dveří a skla způsobili majiteli škodu přes dvacet tisíc korun,“ dodala Jana Kroutilová.

Kolem pětice mužů ve věku od jednadvaceti do pětadvaceti let se začala stahovat smyčka, až byli nakonec na různých místech Brněnska a Znojemska dopadeni. Následně byli obviněni z trestných činů krádeže a poškození cizí věci spáchaných ve spolupachatelství. Čtyři z pachatelů nebyli dosud soudně trestáni, jeden z nich ale dostal už vloni na podzim tříletou podmínku za majetkovou trestnou činnost.

Za pěticí obviněných zůstala škoda téměř 500 tisíc korun. Vzhledem k její výši hrozí pachatelům až pětiletý trest ve vězení. Jsou stíháni na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují.