Zasedání Krizového štábu Kraje Vysočina: Hygiena hlásí rekordní čísla pozitivních, kapacity testovacích míst se rychle plní

KRAJ VYSOČINA – V kraji plně převládla varianta omikron, týdenní přírůstek pozitivně testovaných je nyní 1 063 případů na 100 tisíc obyvatel. Několikadenní čekací doba na odběrových místech se zřejmě ještě prodlouží.

Největší přírůstek pozitivně testovaných hlásí okres Havlíčkův Brod (1 165 případů na 100 tisíc obyvatel), zatímco nejméně okresy Pelhřimov a Třebíč (1 001 případů). Na jednotkách intenzivní péče krajských nemocnic leží k 27. lednu pět pacientů, stejně jako na umělé plicní ventilaci. O dalších 74 pozitivních pacientů je postaráno na standardních lůžkách.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

V nemocnicích roste počet pozitivně testovaných zaměstnanců nebo zaměstnanců v karanténě (120 pozitivních a 58 v karanténě) a podle náměstka Vladimíra Novotného se dá očekávat, že čísla nadále porostou. S rostoucím počtem pozitivně testovaných zaměstnanců se potýká i Policie ČR, pokrytí služeb a dalších činností je však zajištěno v plném rozsahu. Hlavním důvodem pozitivity a karantén zaměstnanců kritické infrastruktury je šíření nákazy ve školách (věková skupina do 19 let).

Denně je v kraji provedeno cca 3 800 PCR testů, což je o 1 200 více než v minulém týdnu. Kapacity se postupně zaplňují, dostupné termíny jsou nyní za 3–4 dny, dá se ale očekávat, že se lhůta prodlouží až na týden a více. Připravena jsou nová odběrová místa soukromých společností – Třebíč, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Humpolec, Ledeč nad Sázavou (místa by měla být postupně zařazena do krajského rezervačního systému).

Podle informací z Ministerstva zdravotnictví bude v úterý 1. února zahájena předregistrace zájemců o vakcínu Novavax (prostřednictvím rezervačních stránek na webu Ministerstva zdravotnictví). Na základě projeveného zájmu bude následně vakcína rozdělena do jednotlivých krajů. Zásoba 370 000 dávek by měla do České republiky dorazit 21. února.