Jihlavský F POINT se aktuálně stará o 1200 uprchlíků. Kromě poradenství pomáhá i s výukou češtiny

Ředitelka F POINTu Dana Fiedlerová v herně Ukrajinského domu. Foto: Magistrát města Jihlavy

JIHLAVA – Spolek F POINT pomáhá v Jihlavě již několik měsíců se začleňováním ukrajinských uprchlíků. Kromě dospělých sem denně  přichází okolo stovky dětí. Město spolek nyní podpořilo částkou jeden milion korun určenou nejen na mzdy, ale i na další materiální pomoc.

V Jihlavě je aktuálně přihlášeno přes 2200 uprchlíků z Ukrajiny. Zhruba polovina z nich prošla F POINTem. „Takový počet klientů, kolik jich k nám přišlo od začátku války na Ukrajině, jsme v minulosti neměli ani za celý rok,“ sděluje vedoucí F POINTu Dana Fiedlerová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Mezi klienty jsou v naprosté většině matky s dětmi. „Poskytujeme jim hned několik služeb. Od poradenství a zařazování dětí do škol, přes doprovody například na úřady, tlumočení, sociokulturní aktivity, pomoc ve školách i v našich klubech, až po výuku češtiny,“ popisuje Dana Fiedlerová.

F POINT spolupracuje i s organizacemi a dobrovolníky. „Jsme moc rádi, když se najdou ochotní lidé, kteří dělají dětem svačinky, napečou buchty nebo donesou ovoce. V našich silách už to bohužel není. Pomáháme totiž s věcmi, které jsou i nad rámec naší práce. Jako je hledání bydlení nebo zaměstnání,“ dodává Dana Fiedlerová.

Město darovalo milion korun

I proto se jihlavští zastupitelé rozhodli F POINT podpořit jedním milionem korun. „Od začátku války na Ukrajině jedou v neskutečném tempu, a to i mimo svoji pracovní dobu. Kolikrát jdou i za hranice svých sil a možností. Proto si myslím, že si finanční pomoc od města opravdu zaslouží,” říká primátorka Karolína Koubová. Peníze budou využity jak na mzdy, tak i na pokrytí rostoucích režijních nákladů a na materiální pomoc pro uprchlíky.

Co se týká prostor, využívá F POINT ke své činnosti kromě učeben na Masarykově náměstí i Ukrajinský dům v ulici Brněnská. Pracovníci F POINTu zde pomohli zřídit takzvanou kavárnu, kde se mohou setkávat Ukrajinci s Čechy na společných akcích, přednáškách a podobně. F POINT má na starosti i hernu pro děti, kam chodí předškoláci, učebnu pro dospělé a výdejnu dětských potřeb.

A to není zdaleka vše. F POINT vytváří i vlastní výukové materiály pro práci s dětmi – cizinci. Obsahují základní slovní zásobu i fráze, jsou ozvučené a dá se s nimi variabilně pracovat. Pro zájemce jsou volně ke stažení na stránkách F POINTu, kde jsou i online hry a slovník.