Pelhřimovský policista pomohl zachránit krvácejícího seniora. Muž chtěl spáchat sebevraždu

Nadstrážmistr Zdeněk Zíka převzal ocenění. Foto: Policie ČR

PELHŘIMOV – Hrdinský čin, za který byl oceněn skleněnou plaketou, má za sebou teprve dvaadvacetiletý pelhřimovský policista. Společně s kolegyní zachránil život jednasedmdesátiletému muži, který se pokusil o sebevraždu a hrozilo, že vykrvácí. Bez včasné první pomoci by senior na místě zemřel.

Případ, o kterém dnes informovala mluvčí policie Dana Čírtková, se stal 25. dubna odpoledne na Liberecku. V té době zde vypomáhal i pelhřimovský policista Zdeněk Zíka.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Liberečtí policisté obdrželi oznámení o možné sebevraždě jednasedmdesátiletého seniora. „Mužova manželka policistům sdělila, že její manžel odjel z místa společného bydliště a zavolal jí mobilním telefonem, že si koupí láhev vodky a ukončí svůj život. Poté už byl nekontaktní,“ uvedla Dana Čírtková.

K prověření situace byla na místo vyslána policejní hlídka, spolu se Zdeňkem Zíkou i jeho kolegyně. Policisté pohřešovaného muže nakonec nalezli na odlehlém parkovišti u vodní nádrže Souš. Byl ve vážném stavu, na zápěstí rukou měl hluboké řezné rány.

Policista ránu přiškrtil kalhotovým opaskem, jeho kolegyně podvázala druhou ruku pryžovým obinadlem. „Řezné rány byly velice hluboké, ale škrcení bylo účinné. Po celou dobu poskytování první pomoci až do příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby policisté muže udržovali v teple a při vědomí, které průběžně ztrácel,“ dodala mluvčí.

Rychlá a účinná první pomoc

A právě to zraněnému muži zachránilo život. „Hlídka muži poskytla rychlou a kvalitní první pomoc a poté ho předala do péče zdravotnické záchranné službě. Zasahující lékař konstatoval, že policisté významně přispěli k záchraně života, protože muž by bez této pomoci z důvodu rozsahu svých zranění zemřel,“ uvedl ředitel územního odboru Semily Petr Šikola.

Nadstrážmistr Zdeněk Zíka obdržel ve středu 18. května za záchranu života člověka skleněnou plaketu Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.