Říjnový víkend ve Zlínském kraji láká na kulturní akce s nádechem podzimu

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ještě jste letos s dětmi nestihli zavítat na pořádnou drakiádu? O nadcházejícím víkendu máte skvělou příležitost to napravit. Pokud si v rodinném deníčku podzimních povinností chcete odškrtnout lampionový průvod, vydejte se do Vsetína, kde výprava malých broučků a berušek poputuje přes Panskou zahradu až k zámku. Holt dobrému jídlu a pití vzdají nadcházející Zlínské slavnosti vína nebo Klobáskobraní ve Valašském Meziříčí. Milovníci hudby si nesmí nechat ujít Vsetínský jazzový festival a tradiční Koncert štípských varhaníků. A to není zdaleka všechno. Od pátku do neděle se budete bavit v celém Zlínském kraji.

ZLÍNSKO

Zlín

I tento pátek můžete zažít kouzelnou atmosféru zlínské zoo při druhé letošní noční prohlídce. Své brány vám otevře i zámek Lešná, kde na vás čekají kostýmovaní průvodci.

Hrad Malenovice uvítá již popáté Zlínské slavnosti vína. V sobotu od desíti hodin se můžete těšit na špičková vína, výbornou gastronomii, bohatý program pro děti i dospělé, sportovní aktivity, tombolu a skvělé moderátory i účinkující.

V sobotu a v neděli se ve zlínském zámku uskuteční šestý ročník Zlín Design Market, který je místem pro nákup originálních, ručně vyráběných dárků od mladých českých a slovenských umělců. Zároveň zde můžete vidět renomované designérské značky.  Připraven je hudební program na nádvoří, tvořivé dílny pro děti i dospělé a Patrik Hábl představí svou výstavu S/M/L/XL.

Štípa

V neděli od pěti odpoledne vás v chrámu Narození Panny Marie čeká tradiční Koncert štípských varhaníků. Celkem se během jediného koncertu vystřídá za varhanními manuály pět varhaníků a dvě varhanice. Jako host vystoupí s hrou na flétny Hana Puype.

Slavičín

Pouštět draky můžete i v sobotu ve Slavičíně. Na Skautskou drakiádu zamiřte ve dvě odpoledne nad sídliště Malé Pole, sraz je na hřišti za SBD Obzor.

Luhačovice

Nad letištěm budou tentokrát létat draci. Ve spolupráci s Aeroklubem Luhačovice zažijete neobvyklou drakiádu, během které budou připraveny letecké ukázky a atrakce. Přijďte v sobotu v jednu na luhačovické letiště.

 

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Kroměřížské Kostkování vtáhne do hry děti i dospělé. Během soboty a neděle se v Domě kultury Kroměříž zapojíte do netradičního tvoření z LEGO kostek. V rámci akce se uskuteční i výstava děl našich předních stavitelů.

Nad Letištěm Kroměříž budou už popatnácté kroužit draci. V sobotu od půl třetí zažijete drakiádu s bohatým doprovodným programem a atrakcemi včetně soutěží.

I tento víkend můžete v muzeu na Velkém náměstí nahlédnout do úžasného světa miniaturních, avšak o to zajímavějších tvorů v rámci výstavy Společenský život hmyzu. Prostřednictvím textů, fotografií, exponátů, modelů termitiště a mraveniště ve skutečné velikosti přibližuje základní témata týkající se sociálního života hmyzu. Součástí výstavy jsou rovněž doprovodné aktivity, při nichž se pobaví nejen děti všech věkových skupin, ale i dospělí.

Zahradníci a zahrádkáři se od pátku do neděle mohou těšit na výstavu Floria Dušičky. Kromě prodeje ovocných stromů, smutečních věnců a mykologické poradny je připravena i výstava ovoce a zeleniny s mottem „Jak chutná podzim“, dále košt pálenek i cimbálová muzika. V Zahradě ticha na vás čeká expozice nazvaná „Umění se rozloučit a vzpomínat“. Přijďte kterýkoli den od devíti do pěti.

Bystřice pod Hostýnem

K podzimu patří pouštění draků a na další z letošních drakiád můžete zavítat neděli. Sraz je ve dvě odpoledne na kopci Bartovec za benzinkou na okraji města směrem na Holešov.

Rajnochovice

Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice láká na tradiční akci Podzimní poježdění vláčkem taženým lokomotivami BND30 a BN30U. Děti si užijí malování na obličej nebo fotokoutek. Akce se koná v sobotu i v neděli od devíti do pěti.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Český svaz žen Uherskohradišťska pořádá v pátek od šesti módní přehlídku Na šachovnici dáma. V hlavním sále Klubu kultury v Uherském Hradišti se můžete těšit i na bohatý kulturní program včetně pěveckého vystoupení tajného hosta. Vstupné bude věnováno na nákup hraček pro děti v Uherskohradišťské nemocnici.

Masarykovo náměstí bude v neděli žít sportem. Dvaašedesátý ročník Slováckého běhu zde začíná v deset a je určen dvanácti kategoriím včetně Lidového běhu, kterého se může zúčastnit každý.

Na první šmoulí drakiádu se můžete v neděli ve dvě vydat na Výšinu sv. Metoděje. Akcí provází Pája Chabičovský a Gabriela Pokorná.

Staré Město

V neděli vyrazte na Sraz veteránů v Kovozoo, který symbolicky ukončí motoristickou sezónu. Čeká vás sjezd a výstava historických vozidel, divácká soutěž Elegance vozidel, dobré jídlo a pití a skvělá atmosféra s retro nádechem. Sraz účastníků je v devět dopoledne.

Pitín

Jednota Orel Pitín zve malé i velké na nedělní drakiádu. Za příznivého počasí přijďte ve dvě před základní školu.

Polešovice

Slovácké hody s právem ovládnou Polešovice oba víkendové dny. Přijďte si posedět u cimbálu, užít si hodovou zábavou i vystoupení dětí a folklorních souborů na hřišti.

 

VSETÍNSKO

Vsetín

Diakonie Vsetín zve v pátek od půl sedmé večer na akci Broučci, která se odehraje před Domem kultury Vsetín. Na zábavných workshopech si děti vytvoří krovky nebo tykadla. Tři nejkrásnější broučci a berušky se dočkají ocenění stejně jako tři nejlepší ručně vyráběné lampičky a lampiony. Broučci se světýlky pak zamíří do Panské zahrady a na zámek, kde večer zakončí ohňostroj.

V sobotu se ve vsetínském domě kultury uskuteční tradiční Vsetínský jazzový festival. Hlavním hostem večera bude zpěvák Ondřej Ruml. Dále se představí brazilský kytarista a zpěvák Adriano Trinidade nebo Petr Beneš Quartet. Oficiální program začíná v sedm večer.

Zámek Vsetín zve hned na několik zajímavých akcí. Pod názvem Konopí se skrývá výstava zaměřená na využití a zpracování této plodiny v minulosti a současnosti. Dozvíte se, že konopí nás může šatit, živit, léčit od všelijakých neduhů, může nám poskytnout střechu nad hlavou, účinnou izolaci a mnohé další. Pokud se chcete ponořit hlouběji do historie, vydejte se Na skok do pravěku. Jestli vás zajímá, jak žili lidé na Valašsku a Kelečsku před třiceti tisíci lety, nenechte si tuto výstavu ujít. Na své si přijdou i hokejoví fanoušci. Na zámku totiž probíhá unikátní výstava pod názvem 80 let vsetínského hokeje, která vás seznámí s historií i současností oblíbeného klubu.

Valašské Meziříčí

V Muzeu řeznictví se v sobotu od jedenácti odehraje Klobáskobraní, amatérská soutěž o nejlepší klobásku. V doprovodném programu se můžete těšit na ukázky ručního výroby soutěžních klobásek včetně ochutnávek a hudební program zajistí kapela Klapeto – Morava spolu s cimbálovou muzikou Beskyd. Pořadatelé myslí i na děti a připraveny jsou pro ně tvořivé dílničky.

Zámek a park v Lešné se otevře milovníkům myslivosti s výstavou pod názvem Myslivost – minulost a současnost. Návštěvníci se seznámí s dnes již téměř zapomenutými způsoby honů a lovu zvěře, zajímavostmi z oblasti pytláctví, sokolnictvím i zvěří dnešní krajiny. K vidění jsou i naprosto raritní trofeje srnců.

Rožnov pod Radhoštěm

Pro zahrádkáře a pěstitele je určena výstava Úroda z polí, zahrad a sadů aneb Valašský hortikomplex. Od soboty až do 20. října ji můžete navštívit v Janíkově stodole, která stojí v areálu Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm. Otevřeno je v otvírací době Valašského muzea v přírodě, tedy od devíti do čtyř.

Soláň

Ve Zvonici na Soláni na hřebeni Vsetínských Beskyd se bude vzpomínat na českého akademického malíře, grafika a spisovatele Jana Kobzáně, od jehož úmrtí letos uplynulo šedesát let. V sobotu ve dvě bude vernisáží zahájena výstava „Od počátku vod“. O úvodní slovo se postará Marek Kalinec, o hudební doprovod Ludmila Vašková a Anežka Tkáčová. Výstava ve Zvonici potrvá do 26. listopadu.