Tajné společnosti: Existují (ještě) vůbec?

Skull and Bones

Existence tajných společností vzrušovala vždy nejen milovníky tajemna. Přestavme si pět nejznámějších, které se podle některých snažily (či snaží) ovládnout celý svět.

Templáři

Řád templářů byl nejmocnějším křesťanským rytířským řádem středověku. Vznikl pravděpodobně v roce 1118 v souvislosti s křížovou výpravou do Jeruzaléma. Během dalších dvou století získali templáři obrovské bohatství a moc. “Templáři souvisejí vždy se vším“, napsal jednou v nadsázce Umberto Eco. To platilo zřejmě jak v dobách fungování řádu, tak i po roce 1314, kdy měl být rozprášen. Ale některé skutečnosti nasvědčují tomu, že templáři svůj majetek přelili do jiných společenství. Působí potají dál?

Svobodní  zednáři

Jedná se o zřejmě nejproslulejší tajné společenství v dějinách a o jejich moci stále kolují legendy. Svou roli v tom hraje snad i velký počet členů pohybujících se údajně ve vysoké politice nebo největších bankách. Mezi zednáře prý měli patřit i prezidenti USA, včetně George Washingtona. Za posledních 300 let byli prý zednáři u všech významných světových událostí. Ovšem oficiálně funguje zednářské společenství pouze pro duchovní účely.

Skull and Bones

Stará přátelství z vysoké školy prý vytvářejí pevné vazby. Absolventi Yaleovy univerzity v New Havenu ve státě Connecticut dokonce v roce 1832 založili tajnou společnost Skull and Bones (lebka a kosti). Mnoho jejích členů se později stalo prezidenty, guvernéry, šéfy bank nebo soudci, kteří patřili k těm nejvýznamnějším. Je to pouhá náhoda?

Opus Dei

Španělský kněz Josemaria Escrivá dostal v roce 1928 boží vnuknutí a založil společenství Opus Dei (Boží dílo). Skutečné poslání této organizace dodnes není zcela jasné. Z oficiálního vyjádření jejích představitelů vyplývá, že má pomáhat k lepšímu duchovnímu vedení věřících, podle konspiračních teorií je to ale jinak. Prý se jedná spíše o tajnou církevní instituci provádějící pro Vatikán špionáž – a možná má svým způsobem i ovlivňovat politické dění ve světě.

Ilumináti

A konečně ilumináti. Tajemní bavorští ilumináti vznikli zřejmě v roce 1776. Jedná se ale o skutečný organizovaný spolek, který si zachoval vliv i do současnosti? Mnozí lidé stále věří tomu, že je svět již od jejich vzniku velkým divadlem, v němž kulisy, klíčovou zápletku i role určují právě ilumináti. Skutečnost, zda stále ještě existují, je zahalena množstvím záhad.