V Račíně se začíná bourat. Neplatiči půjdou pryč

Foto zdroj: Město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Slibovaná demolice budov v Račíně už začala. Z problematické lokality, kterou obývají nepřizpůsobiví občané, zmizí letos dvě hospodářské budovy. Tím ale demolice nekončí. Radnice plánuje, že několika platícím nájemníkům najde nové bydlení. „A neplatiče vystěhujeme,“ doplnil místostarosta Karel Holík.

Na odstranění pracuje společnost MORKUS Morava, která už loni ve stejné lokalitě odstranila dva obytné domy a jednu hospodářskou budovu. „Demoličním pracím předcházelo vyklizení prostor, odkud bylo odvezeno těžko uvěřitelných 7,5 tuny komunálního odpadu. V těchto dnech již dělníci odstraňují střešní krytinu a klempířské prvky, v příštím týdnu by měla dorazit těžká technika,“ uvedl místostarosta.

Město zmíněná demolice přijde zhruba na 480 000 korun. Podle Holíka je odstranění objektů nezbytné. Bývaly totiž ilegálně obývány a neplatiči do budov natahovali elektřinu kabely z obytných budov.

Račín je v Kroměříži dlouhodobě problematickým místem. Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů by se jen stěží dalo označit za ideální. Lidé si stěžují na hluk a na chování tamějších obyvatel k nim i k jejich majetku.

V lokalitě je nyní třináct obydlených bytů s přibližně čtyřmi desítkami nájemníků. „Byty mají ve správě stejně jako ostatní městské byty Kroměřížské technické služby, společnost patří městu. KTS podaly na neplatiče z Račína desítku žalob na zaplacení dlužné částky a také žaloby na vyklizení bytu,“ dodal mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Foto zdroj: Město Kroměříž
Foto zdroj: Město Kroměříž
Foto zdroj: Město Kroměříž