Víkend se blíží. Poradíme vám, kam se ve Zlínském kraji vydat s rodinou za zábavou

Foto: Kateřinský jarmark Uherský Brod. Zdroj: Město Uherský Brod

ZLÍNSKÝ KRAJ – Poslední listopadový víkend se ve Zlínském kraji ponese ve svátečním duchu. Vezměte rodinu a přátele a zamiřte na některý z Kateřinských jarmarků, kde si užijete vynikající zabijačkové lahůdky, poslechnete si příjemnou hudbu a načerpáte tu správnou sváteční atmosféru. Adventní dílny si pro vás připravila Zoo Zlín, v Pitíně vás zase naučí zdobit perníčky. Pokud se v sychravém počasí schováte raději do tepla, zajděte na některou z mnoha zajímavých výstav v kraji. S dětmi se pak ponořte do dobrodružného světa dětské knihy v Uherském Hradišti, kde na vás kromě čtení čeká vánoční tvoření i lahodné občerstvení.

 

ZLÍNSKO

Zlín

Spolek Zvěřinec vás v sobotu od čtyř zve na druhý ročník svátku světla PoSvícení a koncert skupiny Zvíře jménem podzim. Na pódiu v parku za Městským divadlem zazáří pouliční divadla pro děti a dospělé a při autorském čtení si posvítíte na Zlínu blízké autory, kteří by rozhodně neměli zůstávat ve tmě. Podzimní park provoní vůně čerstvých koláčů a svařáku. V osm večer vypukne v Dílně Městského divadla závěrečný koncert skupiny Zvíře jménem podzim, která tím završí své turné Září.

Tradiční a čím dál více oblíbená Vláčková sobota proběhne v DDM Astra v sobotu od devíti do tří. Na všechny děti se těší pracovníci Astry, kteří vás zasvětí do tajů vláčkování a ukážou vám modely kolejišť. Vítáni jsou malí i velcí milovníci vlaků.

V sobotu nebo v neděli zamiřte do zlínské zoo, kde na vás čekají tvořivé adventní dílny. Ve vzdělávacím středisku Tyrol si děti i dospělí mohou vytvořit vánoční ozdoby, adventní věnce nebo prostě jen načerpat trochu té sváteční nálady.

Malí i velcí milovníci pestrobarevných kostiček LEGO® se mohou těšit na herní výstavu projektu putovních výstav Svět kostiček®, který nabídne největší sbírku továrních setů a alternativních modelů edice Lego Technic v České republice. Představí se také vybrané skulptury zvířat, vozidel a postav. Součástí výstavy bude i dětská herna s dvěma herními zónami s kostičkami Lego Duplo a Lego Classic. Hravá výstava je otevřená denně od 9. do 27. listopadu v Alternativě – Kulturním institutu.

Rozhodně si nenechte ujít tvorbu krále českého komiksu Káji Saudka. Unikátní soubor Saudkových prací bude k vidění až do konce března v prostorách Filmového uzlu Zlín v areálu zlínských filmových ateliérů. Návštěvníci se mohou těšit nejen na Saudkovy komiksy, volnou tvorbu, ilustrace a práce pro film, ale i ukázky dobových tiskovin, prostorové objekty, fotografie a videoprojekce. Součástí výstavy je také sekce přístupná od osmnácti let.

Otrokovice

Zábavný orientační běh či procházka lesem za Mikulášem s dárečky a čertovskými špekáčky, to slibuje sobotní Mikulášský kufřík. Start je průběžně od devíti do jedenácti v areálu Kynologů za řekou Moravou.

Slavičín

Pokud hledáte vánoční inspiraci, přijďte v pátek od jedné do šesti do Orlovny a užijte si prodejní výstavu rukodělných výrobků. Kateřinský jarmark ve Slavičíně vám nabídne přehlídku vánočních dekorací s malovanými baňkami, šitými a háčkovanými ozdobami i figurkami z kukuřičného šustí. Zahřát se můžete horkým punčem.

Vizovice

Dům kultury Vizovice nabídne až do konce měsíce unikátní Výstavu kresleného humoru Jaromíra Gottvalda. Přijďte do výstavních prostor Turistického informačního centra vždy od pondělí do pátku od osmi do dvanácti a od půl jedné do půl páté.

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

Valašské Klobouky

Kulturní dům Klobučan ve Valašských Kloboukách přivítá v pátek na koncertních prknech poprvé populární skupinu Tata Bojs, která slaví třicítku na scéně. Koncert začíná v osm večer.

Bratřejov

V sobotu od devíti vyroste před Kulturním domem Bratřejovský jarmark. Budete si moct vybrat ze zajímavé nabídky vánočního zboží, pochutnáte si na zabijačkových specialitách a k poslechu vám zahraje cimbálová muzika Ocún a Valašský Gajdoš. V pět odpoledne se pak rozsvítí vánoční strom.

 

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Na vánoční výstavu v kulisách klasických evropských vánočních příběhů a pohádek Pohádkové Vánoce zve Muzeum Kroměřížska. Prostřednictvím výstavy se přenesete do dávných pohádkových časů, osvěžíte si staré vánoční zvyky a tradice. Výstava probíhá do 5. ledna 2020.

Chvalčov

Od pátku do neděle se vydejte na předvánoční prodejní výstavu Adventní inspirace do Chvalčova. Zakoupit nebo vytvořit si můžete něco hezkého k adventní době i k Vánocům. Chybět nebudou lidová řemesla, výrobky ze dřeva i korálků, drátků a papíru. Vernisáž se uskuteční v pátek v pět, v sobotu a v neděli je výstava otevřena od desíti do pěti.

Loukov

Čertovský maškarní rej ovládne v sobotu od tří Kulturní dům Loukov. Připraveno je bohaté občerstvení, soutěže, překvapení pro děti a tancování s Verčou, to vše pod vedením moderátora Lucifera Pepy. K tanci hraje DJ Chuck.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana zve všechny malé i velké na sobotní Den pro dětskou knihu. Celé dopoledne budou v knihovně znít písničky, uvidíte pohádkové představení a nakonec se na půdičce budou číst židovské pohádky. Cafe21 vám nabídne drobné občerstvení, zatímco si můžete vybírat z nabídky vánočních drobnůstek, knih, hraček i přáníček. Chybět nebudou ani kreativní dílničky.

Speciální edice pravidelného Hradišťského blešáku v Kině Hvězda, který bude opět součástí UKUH: Dnů britského filmu a kultury. Připomeňte si britské „flea markety“ či „carboot sales“. Můžete se těšit na spoustu oblečení, knih, časopisů, videokazet, hraček, obrázků a dalších pokladů z našich půd i půd našich babiček. Pokud budete ladit po anglicku, tím líp. Vynikající oběd v anglickém stylu vás čeká od jedné.

Čestným uznáním a Cenou Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké tvorby v regionu byla v letošním roce oceněna Antonie Dostálková. Až do 16. února 2020 máte ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti možnost nahlédnout na její modrotiskovou tvorbu prostřednictvím výstavy Modrobílý svět.

Uherský Brod

Čtrnáctý Kateřinský jarmark na Masarykově náměstí vám v sobotu od devíti nabídne výrobky lidových řemesel, vánoční dekorace, ale i zabíjačkové lahůdky a speciality slovácké kuchyně. Slavnostní den doplní i bohatý kulturní program a městem bude znít cimbálovka, dechová hudba i známé kapely. V pět odpoledne se pak rozsvítí první vánoční strom v regionu.

Uherský Ostroh

Vydejte se do podzemí zámku na výstavu Drákula a ti druzí – tajemství podzemí. Seznamte se se samotným Drákulou, Alžbětou Báthory, Eleanorou Amálií ze Schwarzenbergu, Kateřinou Bechyňovou z Komárova, vlkodlakem z Gévaudanu, slavným upírobijcem van Helsingem a dalšími tajuplnými postavami. Výstava potrvá až do 20. prosince.

Popovice

Milovníci dobrého jídla, pití a zábavy se v sobotu v osm večer vydají do Kulturního domu na tradiční Kateřinskou zábavu. K oslavám s bohatou tombolou zahraje kapela TRINOM. Pokud si nechcete nechat ujít zvěřinové speciality, zamiřte mezi třetí a pátou k bufetu u hřiště.

Strání

Šestnácté Setkání harmonikářů a heligonkářů rozezní Dvoranu ve Strání netradiční hudbou. V první části programu od čtyř odpoledne vystoupí talentované děti ze Strání, Komni i Slovenska. Po přehlídce skupin i jednotlivců bude následovat taneční zábava za doprovodu účinkujících harmonikářů a heligonkářů. Občerstvení zajištěno.

Pitín

Pojďte si procvičit své perníkářské dovednosti, ať to doma posléze proběhne bez problémů. V pátek od pěti odpoledne zve místní knihovna a Jednota Orel na Kurz zdobení perníčků na Obecním úřadě. Perníčky zajištěny, příspěvek na materiál je dobrovolný. Během akce také proběhne bazárek kuchařek.

Vlčnov

Vánoční výstava Zvonky zvoní, andělé zpívají bude mít svou vernisáž v neděli od pěti v Galerii Na Měšťance. Nahlédněte do historie i současnosti nejrůznějších druhů zvonů, od těch velkých kostelních, které svolávají lidi k motlitbám, až po ty nejmenší, kterou slouží jako ozdoba a dekorace. Uvidíte také, z čeho všeho se dají takové zvonky vytvořit. V kulturním programu vystoupí jedinečný soubor hrající na ruční zvonky Zvonky Dobré zprávy. Výstava potrvá až do dvanáctého ledna.

 

VSETÍNSKO

Vsetín

Zámek Vsetín zve hned na několik zajímavých akcí. Přijďte nasát trochu té vánoční atmosféry na výstavu pod názvem Perníčky, která potrvá až do 23. února. Dozvíte se víc o historii perníku i umu valašských perníkářů. Možná i odkoukáte nějaké ty tipy na přípravu dokonalého těsta.

Pod názvem Konopí se skrývá výstava zaměřená na využití a zpracování této plodiny v minulosti a současnosti, kterou můžete naposledy navštívit v neděli. Dozvíte se, že konopí nás může šatit, živit, léčit od všelijakých neduhů, může nám poskytnout střechu nad hlavou, účinnou izolaci a mnohé další. Na své si přijdou i hokejoví fanoušci. Na zámku totiž probíhá unikátní výstava pod názvem 80 let vsetínského hokeje, která vás seznámí s historií i současností oblíbeného klubu.

Valašské Meziříčí

Kouzelná atmosféra adventu a třpytivá krása tisíců ručně vyráběných skleněných baněk ovládnou od neděle 24. listopadu historické komnaty zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Výstava Vánoce na zámku potrvá až do 22. prosince a v rámci ní vás čeká několik zajímavých akcí. Už v neděli se můžete zapojit do první adventní dílny a vyrobit si vlastní adventní věnec pod vedením zkušené květinářky.

Rožnov pod Radhoštěm

Koncert k výročí padesáti let Valašského souboru písní a tanců Malý Radhošť „Pojďme zpívat, pojďme hrát, i když je nám 50“ pořádají v sobotu od tří v Janíkově stodole ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přijďte si vychutnat příjemnou hudbu v tradičním prostředí skanzenu.

Hovězí

Kateřinský jarmark má v obci dlouholetou tradici. V sobotu od osmi vás na návsi čekají stánky s jarmarečním zbožím i bohatá nabídka dobrot, mezi kterými nesmí chybět zabijačkové speciality, guláš, placky a svařák. Od jedenácti pak vypukne soutěž v pojídání jitrnic. Na návštěvníky čekají Lucky, mikulášská družina, hudba a v prostorách kulturního domu ukázka řemesel a lidových zvyků. V předsálí obřadní síně můžete nahlédnout do tajů historického knihtisku. Studio bez kliky vám předvede ukázky tiskařské práce na replice dřevěného lisu ze sedmnáctého století.

Velké Karlovice

V areálu Karlovského muzea si v neděli od devíti pochutnáte na sezónních dobrotách, které nabídne Kateřinský jarmark, a třeba tu i nakoupíte nějaké vánoční dárky a dekorace. K poslechu zahraje hudecká muzika Staré Gatě, vystoupí Karlovjanky, Karlovjánek, dětský pěvecký sbor základní školy a Petr Sovják. Moderování se ujme Bára Šimečková. A aby toho nebylo málo, v jednu bude zahájena vernisáž výstavy Valašská krajina a výstava betlémů.

Jasenná

Prdelačku, máčku, ovar, jitrničky i tlačenku ochutnáte v sobotu při První obecní zabijačce v prostorách sportovního a kulturního areálu u fotbalového hřiště v Jasenné. Součástí akce, která začíná v devět ráno, bude i malý adventní trh.