Zlínský kraj láká stále víc turistů. V minulém roce se lámaly rekordy

Foto: Jedním z oblíbených míst v regionu je i hrad Lukov na Zlínsku. Zdroj: CCRVM/Zdeněk Urbanovský

ZLÍNSKÝ KRAJ – Minulý rok byl ve Zlínském kraji z pohledu cestovního ruchu více než vydařený. Do hradů, zámků, muzeí a dalších turisticky atraktivních míst v regionu zavítal rekordní počet návštěvníků. O nejnovějších statistikách dnes informovala Centrála cestovního ruchu východní Moravy.

S vyšším zájmem rostou i obraty

Centrála shromažďuje informace o návštěvnosti atraktivních turistických cílů od roku 2008. Pozornost věnuje jak hradům a zámkům, tak muzeím a galeriím, rozhlednám, sleduje zlínskou zoo i Baťův kanál. „Za posledních deset let se návštěvnost námi sledované dvacítky referenčních cílů zvýšila o 38 procent. Z hlediska počtu návštěvníků se jedná o navýšení o 577 tisíc osob. Zvýšení obratu z prodeje vstupného tak jde do desítek milionů korun,“ sdělila ředitelka centrály Petra Psotková.

Loňský rok přinesl rekordní návštěvnost hned na dvou oblíbených místech. Branami Zoo Zlín prošlo v roce 2019 neuvěřitelných 682 826 návštěvníků, rekordní návštěvnost 364 140 hostů mělo také Valašské muzeum v přírodě. Dobrou zprávou je zvýšený zájem o zámek Vizovice, a to o 20 procent. Pětiprocentní nárůst hlásí i muzea.

Znalost dlouhodobého vývoje návštěvnosti jednotlivých skupin turistických cílů pomáhá při propagaci regionu. „Letos například podpoříme zájem o hrady a zámky vydáním samostatných tiskovin pro turisty a dalšími aktivitami, které budeme tomuto segmentu cestovního ruchu věnovat,“ řekla ředitelka Psotková.

Foto: Branami Zoo Zlín prošlo v roce 2019 neuvěřitelných 682 826 návštěvníků. Zdroj: CCRVM/Zdeněk Urbanovský

Zoo a muzeum v Rožnově na celorepublikové špičce

S uplynulou sezónou je spokojen i ředitel zlínské zoo Roman Horský. „Byl to skvělý rok. Rekordní návštěvnost přináší i rekordní vlastní příjmy zoo. Dlouhodobá ekonomická prosperita příznivě ovlivňuje i samotný rozvoj zahrady. Tím, že téměř 90 procent našich nákladů dokážeme pokrýt z vlastních příjmů, může náš zřizovatel, tedy město Zlín, zoo významně podporovat zejména v oblasti investic. To se projeví v realizaci nových expozic, letos se rozjede výstavba expozice pojmenované Jaguar Trek, jejíž součástí bude i úprava návštěvní trasy. Také zahájíme realizaci nového chovného zařízení pro slony v projektu Karibuni,“ pochvaluje si ředitel.

Dalším rekordmanem v návštěvnosti je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. „V roce 2019 činila návštěvnost Valašského muzea v přírodě rekordních 364 140 hostů, což je o 10 140 návštěvníků více než v roce předešlém. Jedná se o největší návštěvnost za posledních sedmnáct let,“ vyjádřil se generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Zoo ve Zlíně skončila v první desítce nejvíce navštěvovaných turistických cílů v republice. Valašské muzeum v přírodě zas drží celostátní prvenství mezi místy z oblasti lidové kultury.