Zlínští senioři mají svou ombudsmanku. Poradí jim s dávkami, bydlením nebo bezpečností

Ilustrační foto

ZLÍN – Senioři ve Zlíně mají od počátku letošního roku svou ombudsmanku. Stala se jí Jana Strouhalová z Charity Zlín. Jejím úkolem je podpořit a poradit zlínským občanům starším šedesáti let ve složitých životních situacích. Pro pomoc a radu se na ni mohou obrátit v občansko-právních záležitostech, v oblasti dávek, bydlení nebo třeba bezpečnosti.

Podle náměstka primátora Aleše Dufka je vzrůstající počet starých, často osamělých a dezorientovaných lidí asi nejrychleji rostoucím problémem, se kterým se Zlín v sociální oblasti potýká. „Abychom alespoň trochu zlepšili jejich situaci, rozhodli jsme se na podnět zastupitele Ivo Mitáčka zřídit od roku 2020 ve Zlíně službu seniorského ombudsmana,“ vysvětlil Dufek.

Senioři se totiž často dostávají do svízelných situací, ve kterých si neví rady a nemají na koho se obrátit. „Já sám jako největší problém současnosti ze své praxe pokládám často přes telefon uzavřené smlouvy na dodávky energií, případně jiných movitých věcí, s jejichž důsledky si pak senioři nevědí rady, a protože jde často jenom o tisícikorunové položky, ani se jim nevyplatí hledat odbornou právní pomoc,“ doplnil náměstek.

Na ombudsmanku se senioři mohou obrátit prostřednictvím formuláře na webu Charity Zlín. V papírové podobě ho naleznou také v Městském informačním a turistickém středisku v přízemí radnice na náměstí Míru a v sekretariátu Odboru sociálních věcí Magistrátu města Zlína. Ten naleznou na třídě Tomáše Bati 3792 v prvním poschodí v kanceláři 229. Na obou místech je umístěna i sběrná schránka. Ombudsmanku mohou také kontaktovat prostřednictvím mailu poradna@zlin.charita.cz, popřípadě poštou na adrese 760 01 Zlín, Občanská poradna Charity Zlín, Seniorský ombudsman, Zálešná I/4057.