Speciální lůžko pomůže zachránit život novorozencům ve zlínské nemocnici

Foto zdroj: Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

ZLÍN – Unikátní lůžko LifeStart, kterým se může chlubit jen několik pracovišť v republice, přibylo na novorozenecké oddělení zlínské Baťovy nemocnice.  Umožňuje novorozence v případě potřeby okamžitě resuscitovat, aniž by musela být přerušena pupeční šňůra s matkou. To poskytuje mamince i dítěti řadu výhod.

Pokud bylo dříve nutné novorozence oživovat, musela se pupeční šňůra přestřihnout a dítě umístit mimo porodní box nebo operační sál. Nově je možné zajistit okamžitou pomoc, aniž by se po porodu musel pupečník oddělit. „Naší snahou je nechat po porodu pupečník několik minut přirozeně dotepat. Výhody tohoto postupu pro dítě jsou prokázané odbornými studiemi. Krev zbylá v placentě přechází v prvních minutách pupečníkem do těla novorozence, což napomáhá bezproblémové poporodní adaptaci, lepšímu prokrvení plic a tím i lepšímu startu do života. Zabezpečení optimální péče o dítě v těsné blízkosti maminky usnadňuje zároveň komunikaci mezi rodičkou, jejím partnerem u porodu i zdravotníky, a rodiče tak mohou být v klidu, že se jejich dítěti dostává té nejlepší možné péče,“ vysvětlil primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

Podložka lůžka je vyhřívaná, k dispozici je okamžitá podpora dýchání a zdravotníci mohou ihned monitorovat životní funkce. Zařízení je také možné v případě potřeby transportovat z porodního sálu na jednotku intenzivní péče. Má i celou řadu ovládacích prvků, které umožňují například jeho výškové nastavení.

Pořízení resuscitačního lůžka vyšlo nemocnici na více než půl milionu korun. Významnou část nákladů pokryla dotace Evropské unie poskytnutá v rámci projektu na zvýšení kvality a dostupnosti vysoce specializované péče zlínského perinatologického centra.

Foto zdroj: Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně