Neznámí vodní živočichové: Po jejich stopách chtěl jít i Jacques Cousteau

Zvíře z jezera Loch Ness

Zdá se, že jezero Loch Ness je pouze špičkou ledovce ve sledování neznámých druhů zvířat. Kupříkladu roku 1997 došlo na několika místech světa k pozorování zvláštních vodních tvorů.

Jezero Brosno

Právě toho roku bylo v jezeře Brosno, nedaleko ruského města Tver, pozorováno neznámé zvíře, které svědkové popsali jako hadovité, asi pět metrů dlouhé stvoření s rybí hlavou. Zprávy o podobném zvířeti v tomto jezeře, hlubokém asi čtyřicet metrů, se ale datují až do padesátých let 19. století. Zoologové přesto toto jezero blíže nezkoumali.

Řeka Umzimlava

S větším zájmem se zabývají badatelé tvorem, který má žít v jihoafrické řece Umzimhlava. Obyvatelé vesnice ležící na břehu této řeky hovoří o lidožravé bestii, která se snad podobá kříženci ryby a koně. Zní to sice neuvěřitelně, přesto jde o stvoření, které je již v prastarých legendách označováno jako Mamlambo.

Jezero Van

Dalším takovým místem je východoturecké jezero Van, které se rozkládá jižně od Araratu. Neznámá forma života, která zde údajně žije, je nejčastěji popisována jako chlupatý had s trny na hřbetě. V roce 1997 byla představena videonahrávka, která prý zpodobňuje právě toto zvíře. Nahrávka je pouze několik vteřin dlouhá a pořídil ji Unal Kozak, asistent na univerzitě – na videu lze rozpoznat tmavý objekt s hrbem, který plave blízko břehu a pak se potopí.

Unal Kozak vyslechl více než tisíc očitých svědků, kteří tuto jezerní příšeru pozorovali. Napsal o ní dokonce i knihu, v níž se pokusil tvora rekonstruovat. Odhadl jeho délku na 15 metrů.

Jacques Cousteau

Když vešla zpráva o Kozakově nahrávce ve známost, projevil známý francouzský mořský badatel Jacques Cousteau zájem o hledání stop podivného živočicha. Zemřel však již koncem června 1997 – což je velká ztráta, zvláště když si uvědomíme, že Cousteau, na rozdíl od většiny svých kolegů, dával přednost práci v terénu a ne u psacího stolu.

Také je příznačné, že někteří vědci jako by očekávali, že dostanou na svůj pitevní stůl dobře zachovalý exemplář nějakého bájného stvoření, teprve pak se začnou jeho existencí skutečně zabývat.