Trojice mladíků z Kroměřížska vykrádala fary. Ukradli i Tříkrálovou sbírku koledníkům

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Policisté dopadli tři mladé muže, kteří mají na svědomí sérii vloupání do far v několika krajích. „Kromě toho trojice mladých mužů z Kroměřížska okradla na ulici dvě ženy o kabelku a začátkem ledna odcizila koledníkům Tříkrálovou sbírku. Všichni tři mladíci jsou stíháni vazebně,“ sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková, která dnes o případu informovala.

Vykrádali fary, přepadli dvě ženy a ukradli sbírku koledníkům

První faru vykradli koncem loňského října v Morkovicích. V listopadu pak scénář zopakovali v Prusinovicích a v lednu v Kelči a Boršicích na Uherskohradišťsku. Mezitím provedli i několik vloupání v dalších krajích. Dvě vykradli na Přerovsku, další mají na svědomí v okresech Vyškov a Jičín v Královéhradeckém kraji. „V budovách far brali především peníze, ale i fotoaparáty, notebooky, církevní předměty nebo i elektrickou kytaru. Odcizením napáchali škodu ve výši přesahující 100 tisíc korun a poškozením téměř 60 tisícovou škodu,“ vyjmenovala Javorková.

V polovině loňského roku přepadla trojice dvě ženy v Holešově. Oběti si vyhlédli na ulici kolem půl jedenácté večer. Chvíli je sledovali a ve vhodné chvíli se jim snažili ukrást kabelky. „Ženy si své kabelky bránily a s mladíky se o ně přetahovaly. Jednu kabelku nakonec ukradli, druhé ženě se podařilo kabelku ubránit, když ji hodila za plot na zahradu u svého domu,“ popsala Javorková. Zloději pak z místa utekli.

Vrcholem drzosti byla ale krádež Tříkrálové sbírky. Tu odcizili v lednu koledníkům v Litomyšli přímo před farou. Jeden z nich beze slova vytrhnul z ruky třicetileté ženě zapečetěnou pokladničku s nejméně sedmi tisíci korunami.

Počet prohřešků nemusí být konečný

Dva ze zlodějů už jsou dospělí, je jim 21 a 20 let. Třetí dosáhne plnoletosti teprve letos. „Všechny tři zadrželi kroměřížští policisté z oddělení obecné kriminality minulý týden v místě bydliště v obci na Kroměřížsku,“ uvedla Javorková.

Vyšetřovatel je obvinil z loupeže, krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Podal i návrh na vzetí do vazby, kterému soud vyhověl. „V případě prokázání viny hrozí mužům až desetiletý trest odnětí svobody, přičemž u mladistvých se zpravidla ukládá poloviční trestní sazba,“ dodala Javorková.

Mladíci ukradené peníze utratili a věci prodali. Zajistit se podařilo jen několik věcí, mezi nimiž jsou i církevní předměty, které se vrátí majitelům. Kriminalisté na případu dále pracují, podle policie totiž počet napadených objektů není konečný.