Karel Dobrý: Belmondo je mou celoživotní profesní inspirací

V šestém díle kriminálky Místo činu Ostrava s názvem 17. vteřin nebude chybět divoká střelba, honičky ani zatýkání. K odhalení vraha zastřeleného polského agenta však nedojde. Zato naši vyšetřovatelé zjistí, že onen tajný Polák v Katowickém gangu byl na ženské. A kvůli nim porušoval pravidla. V Ostravě měl také milenku. A právě tento směr vyšetřování nakonec přinese Emě a jejím mužům řešení případu… 

A právě tím vyšetřovatelem, který nakonec zatkne podezřelého je Karel Dobrý, který v seriálu hraje kapitána Richarda Lukeše. Je to drsný policajt, dalo by se říct ze „staré školy“. Zkušenost je jeho silnou stránkou a on to dobře ví. Nějakou empatii v sobě jistě má, ale zřejmě ji považuje za slabost. Je velmi chytrý, ale snaží se, aby to na něm nebylo moc vidět. Na první pohled přímý a zdánlivě průhledný muž, ale dovede pořádně překvapit. Snad proto, že mu stáří klepe na rameno.

V seriálu Místo činu Ostrava hrajete kriminalistu. V čem je váš kapitán zajímavý? 

Asi tím, že podvádí své kolegy. Sleduje své cíle, a aby jich dosáhl, tak se chová příznivě ke svému okolí, ale opravdu nemohu více prozrazovat.

Vybavíte si nějakého herce, který vás v roli policisty bavil?

Rozhodně Jean Paul Belmondo! Je pro mě celoživotní profesní inspirací.

Co Vás na tomto projektu nejvíce zaujalo?

Rád vzpomínám na natáčení se starými bardy – Petrem Nárožným a Oldřichem Vlachem. To, jak oni si svou scénku uměli dokonale vystavět, to byla herecká škola. Také obdivuhodný je jejich nadhled a pokora. Musím se opravdu přiznat, že setkání s nimi mi dalo naději, že ten herecký život má smysl. A skvělý je také mladý a velmi klidný herec Štěpán Kozub. Přijde mi jako úkaz svého druhu v té mladé generaci. A velmi inspirativní bylo setkání se skutečnými policisty na střelnici, při jejich práci, kdy nám trochu dohlíželi na to naše vyšetřování a snažili se ho nějakým způsobem zpravděpodobnit. Jejich příběhy a setkání s nimi bylo obohacující a i lidsky velmi poučné.

Co konkrétně vás třeba učili?

Jak zacházet s důkazy, co brát do ruky, na co se nesmí sahat, jak zacházet se zbraní, jak se pohybovat v bytě, v prostoru, kdy jste reálně ohrožen na životě, včetně takových maličkostí, kdy má být prst na kohoutku, kdy ne, kdy se má zbraň odjistit a spoustu takových detailů, jako že starší policajti používají raději pistole čezety, mladší zase glocky. Už první setkání na střelnici mě hrozně nakoplo.

Seriál natáčeli tři režiséři. Jaké to je pro herce?

Se všemi třemi jsem se potkal již v minulosti, tak jsem věděl, s kým mám tu čest a se všemi jsem si sedl. Samozřejmě každý je trošku jiný. Ani jeden z nich není typ člověka, který by na place dělal dusno.

Karel Dobrý (2. 5. 1969, Karlovy Vary)

Divadelní, filmový a televizní herec, který natáčí i pro zahraniční produkce. Stálé angažmá měl v Divadelním spolku Kašpar a v Divadle Na zábradlí, poté pohostinsky účinkoval na různých scénách. Po ročním hostování se začátkem roku 2014 stal členem činoherního souboru pražského Národního divadla. Filmografie Karla Dobrého je bohatá. Vytvořil řadu rolí v zahraničních i českých filmech. Jeho fyziognomie a uhrančivý pohled ho předurčuje pro výrazné postavy. Objevil se v několika zahraničních filmech: Dívka tvých snů (1998), Mission Impossible (1996), Duna (2000), Devátý den (2004), seriál Labutí ráj. I v českých filmech vytvořil několik výrazných postav, zaujal v těžké, německy mluvené roli nacisty Odilla ve filmu Pramen života – Der Lebensborn (2000), dále Kytice (2000) – král v baladě Zlatý kolovrat, Krysař (2003), Krev zmizelého (2004). Z televizních inscenací a filmů stojí za  zmínku: Trosečníci, Nezvěstný (2002), Jabloňová panna (2000), pohádky Jak si zasloužit princeznu (1995) a Tajemný svícen (2002), Četnické humoresky, Ocas ještěrky (2008), Bathory (2008), Jménem krále (2009), Jánošík. Pravdivá historie (2009).