Výlet pro potěchu oka i duše do Pradědovy říše v podhůří Jeseníků

Pradědova galerie u Halouzků. Zdroj: pradedovagelerie.cz pro novinykraje.cz

V obci Jiříkov u Rýmařova v podhůří Jeseníků bydlí samotný vládce hor – děda Praděda. Přijeďte jej navštívit do Pradědovy galerie u Halouzků. Je totiž bezesporu největší dřevěnou sochou mezi ostatními vyřezanými figurami uměleckého řezbáře, který rád vytváří velká díla.

Chcete-li strávit příjemný den s rodinou či přáteli, vydejte se do vesničky Jiříkov na Bruntálsku. Najdete zde Pradědovu galerii se spoustou pěkných dřevěných výtvorů řezbáře Jiřího Halouzka. Mají otevřeno po celý rok. Prohlídka galerie, která se nachází v areálu dančí farmy vás určitě nadchne. Budete překvapeni, co je možné vytvořit pro potěchu lidí. A co všechno krásného a zajímavého uvidíte?

Obří unikáty

Mezi hlavní dominanty galerie patří bezesporu největší socha „vládce Jeseníků“ děda Praděda v České republice. Je vysoká 10,4 metrů a váží 15 tun. Dalším úžasným dílem je betlém, který obsahuje přes 250 ručně vyřezávaných figur v životní velikosti, a neustále se rozrůstá. A třetím unikátem v Pradědově galerii je obří dřevěný obraz Pradědovy říše, který původně stál v kamenné rozhledně na vrcholku Pradědu. Ta byla bohužel i s obrazem zničena. Jedná se tedy o pečlivě vyřezávanou kopii původního obrazu podle vzácné dobové pohlednice. Na celý monument bylo použito dřevo ze čtyřiadvaceti lipových kmenů, měří 2,2 x 5 metrů a naleznete ho v jedné z našich zastřešených expozic. Všechny tři zmíněné dominanty jsou zapsány v české Guinnessově knize rekordů.

Sochy pro malé i velké návštěvníky

Ve venkovní i zastřešené expozici najdete stovky dřevěných soch. S úžasem se podivíte, co dokáže jediný řezbář. Vyřezal sochy znázorňují převážně zvířata, různé postavy a třeba i draky. Můžete si tak pohladit tříhlavou saň, navštívit peklo, osedlat si dřevěného koně nebo se povozit na krásných vyřezávaných kolotočích. Některé sochy na vás dokonce promluví, ale musíte zmáčknout tlačítko. Dozvíte se tak mnoho zajímavého k dané části expozice, a to v sedmi různých jazycích.

Létající andělé

Jen pár kroků od galerie se nachází kostel sv. Michaela Archanděla, jehož existence je zmiňována od roku 1346. Kostel je rovněž součástí galerie a jsou zde vystaveny desítky dalších soch, ale hlavně unikátní velké dílo v podobě létající andělů přímo nad oltářem a také 2 metry velký šestiramenný lustr, který je osazen několika svícny.

Místo pohody a klidu

Pradědova galerie je úžasným místem pro potěchu oka i duše. Počasí se bát nemusíte, téměř celá část expozice je zastřešená, a kdyby vám přece jen byla velká zima, u vyhřátého krbu si můžete dát dobrou kávu, čaj a jiné občerstvení. Parkovat můžete přímo před budovou galerie, kterou najdete velice snadno, neboť po cestě jsou ukazatele. Užijte si krásný den ve společnosti soch s duší stromů!

Místo

Moravskoslezský kraj, okres Bruntál, obec Jiříkov

GPS: 49.8532933N, 17.2769828E

Kontakt

Pradědova galerie u Halouzků
Jiří Halouzka, umělecký řezbář
Jiříkov 39, 79351 pošta Břidličná
tel.: +420 731 491 633
e-mail:
galeriehalouzka@seznam.cz
www.pradedovagalerie.cz

Otevírací doba

leden – březen: sobota a neděle 9 – 17 hodin
duben – prosinec: denně 9 – 18 hodin

Vstupné

dospělí 100 Kč, senioři a studenti 80 Kč, děti od 3 do 15 let 60 Kč, pes na vodítku 40 Kč

Kde se najíst a ubytovat?

Hotel Slunce Aquacentrum
Jesenická 4, 795 01 Rýmařov 1
tel.: +420 777 273 776
e-mail:
hotelslunce@jeseniky.com
www.hotelslunce.jeseniky.com

Pradědova galerie u Halouzků. Zdroj: pradedovagelerie.cz pro novinykraje.cz
Pradědova galerie u Halouzků. Zdroj: pradedovagelerie.cz pro novinykraje.cz