Vojáci jsou nasazeni ve směnách na hranicích

ČESKO – Od dnešního rána (10. března 2020) Armáda České republiky podpoří jednotky Integrovaného záchranného systému na hraničních přechodech. Celkem 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu ze zdravotnické služby resortu obrany spolupracuje ve směnách s příslušníky IZS, konktrétně hasiči, policisty, celní správou a hygieniky.

Na deseti hraničních přechodech se armáda bude podílet na výstavbě provizorních odběrových míst. „Ve vojenských kontejnerových buňkách se budou odebírat vzorky pro testování na koronavirus. Vojenští zdravotníci budou spolupracovat a postupovat podle pokynů hygieniků a epidemiologů,“ řekla mluvčí armády Magdalena Dvořáková.

Armáda České republiky podpoří IZS v souladu se zákonem o Integrovaném záchranném systému. Není to poprvé, kdy Armáda České republiky podporuje složky Integrovaného záchranného systému. Již v minulosti posílila například Policii České republiky během předsednictví v Radě EU v roce 2009 nebo při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Na základě doporučení ministerstva zdravotnictví Armáda České republiky zrušila z preventivních důvodů zahraniční služební cesty svých příslušníků do určených rizikových oblastí. Stejně tak se ruší účast českých vojáků na březnových mezinárodních cvičeních. Cvičení jednotek Armády ČR v České republice pokračuje bez omezení.