Počet nakažených v kraji stoupl na 5. Vzorky začne testovat i Baťova nemocnice

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Aktuálně je ve Zlínském kraji potvrzených pět případů nákazy novým typem koronaviru. Obě nakažené jsou z Uherskohradišťska. Ve čtvrtek večer o tom informoval hejtman kraje Jiří Čunek.

Dva případy na Vsetínsku, tři na Uherskohradišťsku

Ženy se podle hejtmana nenakazily ve stejném regionu. „První žena je ročník 1998 a přicestovala z Irska, které není zařazeno mezi regiony s výskytem koronaviru. Druhá žena je ročník 1995 a přicestovala z Rakouska,“ sdělil hejtman.

 Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

První případ nákazy byl potvrzen v pondělí 9. března u dvaačtyřicetileté ženy z Rožnova pod Radhoštěm. Ve středu 11. března pak testy vyšly pozitivně u sedmačtyřicetiletého muže z Uherského Hradiště a devětatřicetileté ženy z Rožnova. Všech pět pacientů je podle hejtmana v domácím léčení.

Nákazu potvrdil i starosta Polešovic na Uherskohradišťsku Michal Zapletal a vyzval občany ke klidu. „Všichni dotčení občané městyse pod kontrolou lékařů dodržují karanténu a spolupracují s KHS, která vše zabezpečuje a kontroluje. Jejich zdravotní stav je bez komplikací, přenos nákazy na ostatní občany nehrozí,“ sdělil starosta na webu městyse.

Testovat začne i Baťova nemocnice

Aktuálně bylo k dnešnímu dni ve Zlínském kraji otestováno 225 odběrů, 135 bylo negativních, na zbytek se čeká. „Krajská nemocnice Tomáše Bati by měla obdržet ze Státního zdravotního ústavu rozhodnutí, že může testovat vzorky, ty by se tak již nemusely odvážet do Ostravy, což by situaci významně urychlilo,“ doplnil hejtman Čunek.

Zároveň připomněl, že všechny čtyři nemocnice Zlínského kraje mají v současné době k dispozici dohromady 83 ventilovaných lůžek, což je s ohledem na aktuální stav naprosto dostačující. Ministerstvo zdravotnictví během víkendu pošle do Zlínského kraje respirátory. „V případě, že by se nákaza rozšířila ve větší míře, a přibylo komplikovaných případů vyžadujících hospitalizaci, máme plán, jak Uherskohradišťskou nemocnici vyčlenit pouze pro tyto případy. V tuto chvíli je navíc v této nemocnici nachystáno 8 lůžek vybavených pro tyto těžké případy,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.