Zlínští divadelníci darovali nemocnici 500 látkových roušek. Ušili je za dva dny

Foto: KNTB

ZLÍN – Stačily dva dny a zaměstnanci Městského divadla ve Zlíně ušili neuvěřitelných 500 kusů skládaných látkových roušek. Dnes je předali zlínské nemocnici. „Ať slouží těm, kterým v tomto čase každý den tleskáme,“ vzkázal ředitel zlínského divadla Petr Michálek.

Látkové roušky mají pro zdravotníky velkou výhodu, protože se dají použít opakovaně. Po celodenním nošení se musí vyprat, vysušit a vyžehlit. Teplo z žehličky totiž přispívá k ničení bakterií a virů. „V případě ochrany před koronavirem sice bavlněné roušky neochrání zdravého člověka, ale při použití u nemocného se alespoň snižuje případné rozšiřování viru kapénkami do okolí. Můžeme je tak využít například v ošetřovatelství u našich pacientů. Určitě je v této době dobré, když se i pacienti přicházející do nemocnice, takovou rouškou vybaví a snižují tak riziko přenosu případné infekce na zdravotníky,“ podotkl předseda představenstev krajských nemocnic Radomír Maráček.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Foto: KNTB

Sama zlínská nemocnice nabízí zdarma materiál lidem, kteří umí ušít látkové roušky. Jde o vyřazené zdravotnické oblečení ze stoprocentní bavlny, které je pro výrobu skládaných látkových roušek nejvhodnější. Zájemci si je mohou vyzvednout u budovy prádelny v areálu nemocnice v časech od 8.30 do 9.30, nebo od 14.00 do 15.00. „Nabídka platí až do vyčerpání zásob. Mohu však zájemce o šití roušek ujistit, že materiálu máme hodně,“ prohlásil vedoucí Oddělení provozního a energetiky zlínské nemocnice Martin Kalmus.

Odběr pro jednotlivce je možný bez předchozí domluvy, v případě většího zájmu je potřeba sdělit tento požadavek na telefonních číslech 703 855 144 nebo 734 693 272. „Nečiníme si žádné nároky na vyrobené roušky, ale zároveň prosíme, myslete i na nás, za každou roušku pro zlínskou nemocnici budeme rádi. Sběrné místo pro hotové roušky je na naší hlavní vrátnici. Děkujeme,“ vzkázal Martin Kalmus.

Foto: KNTB