Tipy na víkend: Víkend bude patřit hudebním festivalům, dobrému jídlu i dětem

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Nevídanou nadílku letních festivalů přináší nadcházející víkend 24. – 26. července ve Zlínském kraji. V Jasenné se amatérští kuchtíci utkají na Gulášfestu, v Lužkovicích spojí pivo s rockem, v Holešově vyvrcholí Festival židovské kultury, amatérské písničkáře přiláká Amfolkfest, milovníci dechovky zamíří do Prostřední Bečvy, Balaton ožije tanečními rytmy a v Otrokovicích spojí hudbu se skvělými zážitky hned po čtyři dny. Nezapomene se ale ani na děti. Ty čeká Dětský den v Kroměříži, uvítá je kivi Gery ve zlínské zoo nebo se vydají hned na několik dobrodružných pátraček.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

ZLÍNSKO

Zlín

4. ročník Zlínského filmového léta vás po dvanáct večerů vtáhne do zajímavých filmových příběhů na pěti místech ve městě. U každého letního kina bude občerstvení zajištěno, deku a piknik si ale klidně můžete vzít s sebou. Tentokrát se bude promítat na fotbalovém hřišti v Malenovicích a začíná se ve 21.30. V pátek se přijďte podívat na Tenkrát podruhé, v sobotu zas na snímek Vlastníci.

Až do konce srpna se můžete vydat do herny Obřích deskových her a optických klamů ve 14|15 Baťově institutu. Akce navazuje na oblíbený Festival IQ Play. Ve třech sálech jsou k vyzkoušení klasické deskové hry i naprosté unikáty, které vznikly speciálně pro tuto příležitost.

V sobotu si přivstaňte a zamiřte na druhou ranní prohlídku Zoo Zlín s kivim Gerym. Otevřeno bude již od 6.00 a v australské oblasti na vás budou čekat průvodci.

Brumov

Zajděte v pátek na hrad Brumov, kde chystají promítání letního kina. Těšit se můžete na snímek Případ mrtvého nebožtíka, který začne ve 21.30. V případě nepříznivého počasí se představení ruší.

Jasenná

Sport a skvělé jídlo patří k sobě. O tom vás v sobotu přesvědčí na 4. Jasenském Gulášfestu a Memoriálu Vladislava Pečenky, který se chystá na hřišti v Jasenné. V klání amatérských kuchařů o nejlepší hovězí guláš se utká 9 ostřílených kuchtíků, jejichž výtvory budete moct ochutnat od 13.00. O hodinu později pak odstartuje fotbalový turnaj a večer si přijďte posedět s kytarou.

Lužkovice

Milovníci výborného piva a hudby si nesmí nechat ujít Pivní slavnosti Lužkovice, které si letos netradičně vychutnáte po dva dny. Těšit se můžete na pivní speciály a vystoupení kapel jako Kosovci, SokoLove, Focus Rock, Tabák Kabát, Ranvej nebo MOTÝL band. Přijďte na hřiště v pátek od 17.00 a v sobotu od 14.00. Počet návštěvníků je omezen, nezapomeňte si proto zajistit vstupenky.

Otrokovice

Čtyřdenní venkovní akce pro celou rodinu s názvem Otrokovické hudební léto startuje už ve čtvrtek, ty největší lahůdky si ale užijete o víkendu. V pátek od 19.30 přijďte před hotel Baťov, kde zahrají Rangers-Plavci a o dvě hodiny později se bude promítat film o Eltonovi Johnovi Rocketman. V sobotu a v neděli tu vypukne historicky první Gastrofestival v parku, kde budete moct ochutnat to nejlepší z mezinárodní kuchyně. Zábavný program pro děti Klaunoty si nenechte ujít v Kvítkovicích u Sv. Anny, nebude chybět tradiční přehlídka leteckých modelů na Bělově a koncerty s pestrou přehlídkou žánrů.

Slavičín

Akce Bavíme se spolu nabídne pestrý program pro všechny generace. Velkým lákadlem budou ukázky parkurového skákání a drezury koní v podání koní ze Stáje Pozlovice. Se zatajeným dechem budete obdivovat akrobatické kousky zlínských parkouristů, uvidíte ukázky asistence při dopravních nehodách a na děti se bude těšit Klaun Brdík. Na pódiu vystoupí brněnská skupina Eremy, Děda Mládek Illegal Band a rocková kapela Jackye. Programem bude provázet herec zlínského divadla Josef Koller. Přijďte v sobotu od 13.00 do zámeckého parku, vstup je zdarma.

Valašské Klobouky

Klobucké kulturní léto je v plném proudu a tentokrát přichází s koncertem Rock&Rollers, který v pátek rozhýbe nádvoří podnikatelského centra. Přijďte ve 20.00, v případě nepříznivého počasí se akce uskuteční v KD Klobučan. V sobotu si zas procvičíte bránice díky satirické komedii Jak jsem vyhrál válku, kterou odehraje Divadlo SemTamFór. Vystoupení začne ve 20.00 v KD Klobučan.

Vizovice

Zámek Vizovice pořádá nedělní Piknikový den v zámeckém parku na horní louce. Přineste si deku a něco dobrého, vyzkoušejte si tradiční i méně známé sportovní hry, zahrajte si deskovky a užijte si příjemné léto. Přijďte v 11.00, v případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

 

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Tisíce nadšených Spartanů vyrazí na nevšední adrenalinový závod, který o víkendu ovládne celé město. Spartan Race se poběží na dvou tratích, které povedou i centrem města. Přijďte fandit!

Hraní, zábavu a dovádění, to vše slibuje nedělní Dětský den od 14.00 na Hanáckém náměstí. Předvedou se dobrovolní hasiči z Kroměříži, děti se projedou na ponících a na kolotoči nebo si zařádí ve skákacím hradu. V 16.00 pak začne koncert Dale B Williams a Lucie Matějčkové.

Historické vláčky v rámci Hanáckého léta na kolejích vyjíždí na trať každou sobotu. Svézt se můžete mezi Kroměříží, Kojetínem, Tovačovem a Chropyní. Jízdní řády naleznete na webových stránkách.

Hravá Květná zahrada vás každý prázdninový pátek vtáhne do vyprávění, her, hudby a kouzel. Chybět nebudou ani bludiště a kuželky. Začíná se vždy v 10.30 a 13.30 na Čestném dvoře. Program je v ceně vstupného do Květné zahrady, účast je třeba nahlásit při vstupu na pokladně.

Pro potěšení malých i velkých návštěvníků připravilo Muzeum Kroměřížska novou výstavu Kouzlo hraček. Výstava představí více jak 800 historických hraček od počátku 20. století až do osmdesátých let. K vidění budou jednoduché dřevěné hračky, které dětem vyráběli zruční tatínkové, jako jsou dřevěné vozíky, kolíbky, píšťalky nebo oblíbené káče. Pobavit se můžete ve dvou interaktivních hernách a jako bonus je připravena dílnička, ve které si vyrobíte vlastní originální hračku. Přijďte do Galerie v podloubí.

Holešov

Nenechte si ujít závěr 20. ročníku Festivalu židovské kultury, který letos nabídne bohatý program plný koncertů, přednášek, ochutnávek, prohlídek a zastavení. Akce v sobotu vyvrcholí Festivalovým večerem pod hvězdami na zámeckém nádvoří, kdy se ohlédnete za holešovskými festivaly se souborem Rut a následně na zámeckém nádvoří přivítáte charismatickou Ivu Bittovou s kapelou Čikori quartet a hostem večera, synem Ivy Bittové, Antonínem Fajtem, který je česko-americký hudební skladatel, klavírista a elektronický producent v jedné osobě. V neděli od 10.00 vás pak čeká poutavá prohlídka tvrze Kurovice spojená s ukázkami nových objevů hebrejských nápisů ze 17. století.

Hulín

Třetí ročník městské hry Nezvyklá čísla vás během prázdninových měsíců zavede do nejrůznějších koutů Hulína. Během příjemné procházky se pokusíte vypátrat neobvyklá domovní čísla. Hrací kartu si vyzvedněte v Informačním centru Hulín, kde ji pak vyplněnou odevzdejte. Pokud budou vaše odpovědi správné, dostanete zaslouženou odměnu.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Letní kino ve Smetanových sadech v pátek nabídne snímek Příliš osobní známosti, v sobotu zas Poslední aristokratku. Začíná se vždy ve 21.30 a vstupné je dobrovolné.

Buchlov

Hrad Buchlov si pro letošní sezónu připravil  krátké loutkové divadelní pohádky pro nejmenší návštěvníky, které můžete vidět po oba prázdninové měsíce. Hraje se vždy v neděli v hradním sklepení nebo na nádvoří. V 10.00 se bude hrát představení Buchlovická bílá (černá) paní, ve 13.00 pak O hloupé huse. Pohádky trvají kolem 30 – 40 minut a lístek lze zakoupit společně s dětským okruhem nebo samostatně.

Letošní večerní prohlídky s názvem Buchlovské noci s černou paní jsou kvůli omezenému počtu návštěvníků již vyprodány, pokud se na vás ale nedostalo, nemusíte si zoufat. I tak se můžete přijít podívat na hradní nádvoří, kde od 20.30 vystoupí šermíři a ohňovou show vám předvede skupina RockFire z Vysočiny. Program potrvá až do půlnoci a vstup na nádvoří je zdarma.

Uherský Brod

Jedinečný hudební zážitek v rámci Brodského kulturního léta předvede Pavel Čadek, brněnský písničkář hrající na violoncello a samozvaný zakladatel nového hudebního žánru „cellofolk“, což je něco mezi Nohavicou a Apocalypticou. Pavlovy koncerty bývají mixem písní vážných, satirických nebo i zcela oddechových. Na koncertech hrává spolu s akordeonistou a skladatelem Ondřejem Zámečníkem a cajonistou Davidem Pašou. Toto uskupení si říká Úcellová skupina, neboť oba hrají u cella. Přijďte v pátek v 19.30 na terasu Domu kultury, v případě nepříznivého počasí se koncert přesune do kavárny.

 

VSETÍNSKO

Až do konce září se můžete vydat s medvědem Jurou objevovat krásy Valašsko. Regionální hra Poznáváme Valašsko vás zavede na dvacet známých i neznámých míst, kde jsou ukryta razítka. Stačí si stáhnout nebo vyzvednout plánek, posbírat razítka a v následném slosování můžete vyhrát zajímavé ceny.

Vsetín

Oblíbené Farmářské trhy se v sobotu otevřou veřejnosti na vsetínském Dolním náměstí. Čekají na vás výrobky výhradně z domácí produkce a přijít můžete od 7.00.

Na zámku Vsetín si zajděte na unikátní výstavu Až přiletí čáp. K vidění je téměř 50 kusů dobových dětských i loutkových kočárků z let 1880–1980. Vystavené kočárky pocházejí ze sbírky valašskomeziříčské pobočky Muzea regionu Valašsko, které je zakoupilo v roce 2016 ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové z Roztok u Prahy.

Na zámku Vsetín a Lešná a na hvězdárně Vsetín na vás čeká Letní dobrodružství v muzeu. Účastníci budou v jednotlivých objektech řešit úkoly a pátrat po indiciích, které je dovedou k truhle s pokladem. Kdo dokáže do konce prázdnin najít poklady ze všech tří muzejních poboček, může se těšit na bonus v podobě pamětní mince.

Lačnov

Na fotbalovém hřišti v Lačnově v sobotu odstartuje L. A. Rock Fest 9. Hudební noc slibuje vystoupení kapel jako MINAMI, Horizont, Metallica revival Prostějov, Headmaster, Galaxis a Jiné Kafe revival. Za nepříznivého počasí se akce přesune do KD Valašské Příkazy. Přijít můžete už od 17.00.

Nový Hrozenkov

Populární triatlonový závod Valachy Man s centem v přírodním koupališti Na Stanoch by si neměl nechat ujít žádný sportovní nadšenec. Dětské závody začnou v pátek v 11.00, následovat bude krátký triatlon od 15.00. Dlouhý triatlon a štafety odstartuje v sobotu v 9.00. Více informací naleznete na webových stránkách události.

Největší taneční festival na Moravě Balaton Open Air v sobotu od 19.00 rozhýbe známé valašské jezero. Připravena bude velká stage s LED projekcí a světelnou show, potěší vás také velký výběr letních drinků, cocktail bar a grilované maso.

Pulčín

Malý festival na konci světa s názvem Amfolkfest je festival pro amatérské kapely, písničkáře a hudebníky. Akce je určena pro všechny věkové kategorie, podle toho pro ně bude připraven i program. Mezi kapelami se objeví Dareband, Jasoň, podjezd nebo Vrkoč, posléze bude následovat country bál, který si užijete až do ranních hodin. Přijďte v sobotu od 12.00 na zahradu informačního centra u kapličky.

Prostřední Bečva

Přijďte v neděli od 14.00 do areálu Zavadilka na 8. ročník festivalu dechových hudeb My jsme Valaši. Zahrají Hrozenčané, Vištučanka (SK), Záhořané, Drietomanka (SK) a Vysočinka. Festivalem vás provede a pobaví lidový vypravěč, zpěvák a moderátor Franta Uher. Občerstvení zajištěno.

Pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí přijedou v pátek ve 21.00 nad kostel, kde se k nim budete moct připojit při pozorování hvězd. Na obloze bude pozorovatelný Měsíc, planety Saturn a Jupiter a další hvězdy, mlhoviny i hvězdokupy.

Rožnov pod Radhoštěm

Poznejte neopakovatelné životní příběhy obyvatel Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě. Akce s názvem Příběh pěti chalup nabídne jedinečné komentované prohlídky, kde se na pěti zastaveních setkáte s překvapivými životními osudy stavitelů domů i jejich obyvatel. Začíná se v pátek v 10.00, vstupenky si raději zarezervujte.

V chodbách městské knihovny si do konce srpna přijďte prohlédnout novou výstavu Martina Kubíka Valašský Komiks. Ten vznikl na motivy knihy Heleny Mičkalové – O čem si vyprávjajú Karlovjané. Autor komiksu Martin Kubík zpracoval příběhy do živých obrazů, které znázorňují nejen dějovou linku, ale jsou propracovány do nejmenších detailů, a ukazují tak v plné kráse valašskou krajinu, architekturu, oděv a mnoho dalších zajímavostí.

Valašské Meziříčí

Sluneční soustava v přírodě bude námětem dalšího z cyklu pořadů pro rodiny s dětmi, který v sobotu ve 14.00 uspořádá valašskomeziříčská hvězdárna. Návštěvníci poznají Sluneční soustavu téměř reálně prostřednictvím zmenšeného modelu Slunce a planet, na němž mohou na vlastní oči porovnat jejich velikost i vzdálenost a zjistit, jak se pohybují. Na akci je nutné přihlásit se do pátku 24. července do 12.00 na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu hvezdarna@astrovm.cz. Registrace je platná po zpětném potvrzení.

Výstava s názvem Barevný svět vychází z projektu, za který Muzeum regionu Valašsko získalo ocenění v prestižní soutěži Gloria Musaealis. V zámku v Lešné se s barvami seznámíte z pohledu fyzika, biologa, malíře, keramika, technika a dokonce i psychologa. Čeká vás tajemná temná komora, ve které budete měnit barvu jako chameleoni, na interaktivních stolech si namícháte barvy podle libosti a prostřednictvím nejrůznějších optických iluzí zjistíte, že barva není nic jiného, než pouhý vjem našeho mozku. Výstavu si můžete užít až do konce října.

Na zámku Vsetín a Lešná a na hvězdárně Vsetín si užijete Letní dobrodružství v muzeu. Účastníci budou v jednotlivých objektech řešit úkoly a pátrat po indiciích, které je dovedou k truhle s pokladem. Kdo dokáže do konce prázdnin najít poklady ze všech tří muzejních poboček, může se těšit na bonus v podobě pamětní mince.

Zašová

Zcela ojedinělá Soutěž koňských vahadlových historických stříkaček vás už podruhé vtáhne do minulosti. Hasičské sbory se tu utkají celkem ve 4 disciplínách. Jejich umění můžete obdivovat v sobotu od 14.00, v 18.00 pak před iCafé zahraje skupina Acoustic. Občerstvení je zajištěno.

Pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí přijedou v sobotu ve 21.00 do parku nad kostelem, kde se k nim budete moct připojit při pozorování hvězd. O půlnoci pak Noc pod hvězdami zpestří stezka odvahy pro větší děti a dospělé. Nezapomeňte si zarezervovat místo.

Zubří

Až do konce srpna se přijďte zapojit do poznávací (cyklo)turistické hry pro celou rodinu Co pamatují zubři v Zubří, kterou připravilo Muzeum Zubří. V rámci této hry pro malé i velké objevitele je třeba postupně najít deset míst, na kterých se prostřednictvím popisků setkáte s deseti barevnými zubry. Ti vám pomohou dovtípit se indicií k vyplnění tajenky, kterou ukrývá křížovka na hrací kartě. Trasa je dlouhá asi 7 kilometrů, dá se ujít pěšky či ujet na kole a absolvovat ji můžete v jeden nebo více dnů. Komu se podaří tajenku vyluštit, určitě z muzea neodejde s prázdnou. Čeká tam na něj pamětní list, placka i drobné dárky.