Vydejte se do Hradiště za otevřenými památkami. Rochus oživí lidové tradice

Foto: archiv skanzenu Rochus

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Slovácké slavnosti vína se letos kvůli koronaviru neuskuteční, v rámci Dnů evropského dědictví ale přesto návštěvníkům otevřou brány mnohé památky Uherského Hradiště. Bohatý folklorní program nabídne skanzen Rochus, kde budete moct ochutnat skvělé víno, burčák i místní pivo, poslechnete si příjemnou hudbu a děti se vyřádí u zábavných her. To vše můžete zažít o víkendu 12. a 13. září.

Chystají se komentované prohlídky, workshopy i hudební vystoupení

Slovácká metropole vás nechá nahlédnout do známých i méně známých památek, do kterých se mnohdy běžně nepodíváte. Ve vybraných objektech na vás budou čekat studenti gymnázia s odborným výkladem.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Interaktivní prohlídky pro děti i dospělé najdete v domě Portal na Masarykově náměstí, bohatý program s workshopy a přednáškami si zas připravila Střední uměleckoprůmyslová škola. Na hudební vystoupení se můžete těšit v obřadní síni radnice, kde se v neděli představí hudební skupina Orákulum.

O historii města se dozvíte více, pokud se vydáte na některou ze čtyř nedělních prohlídek, vybrat si můžete ze dvou dopoledních a dvou odpoledních. Začátek prohlídky je vždy u Matyášovy brány v Jezuitské zahradě.

Za slováckými tradicemi na Rochus

Všechny, kteří se těšili na tradiční folklorní program v centru města, zve na návštěvu skanzen Rochus. Ten si na sobotu připravil pořad Aj, ty svatý Rochu, daj nám vína trochu, který proběhne od 14.00 do 18.00. V programu Jitky Feldvabelové se dozvíte, co se nosilo pod krojem a další zajímavosti spojené s jeho výrobou. „Nebudou chybět ani ukázky vyšívání krojů na šicím stroji a další řemeslné nebo zemědělské práce včetně ukázky presování vína na starém lisu. Čerstvou šťávu z hroznů bude možné také ochutnat. Pořad doplní folklorní program s FS Míkovjan a CM Litera,“ láká organizátorka akce Petra Pavelčíková.

V neděli od 10.00 do 17.00 usedlosti oživí Návraty k lidové tradici. Uvidíte ukázky přípravy krojových částí, vyzkoušíte si tkaní na ručním stávku, předení na vřetánku, mletí obilí na kamenném mlýnci nebo se zapojíte do presování hroznů s ochutnávkou čerstvé šťávy. „Děti jistě zaujmou dobové hry. Vinařství Medek nabídne výborné víno a burčák a také odborné povídání o víně. Na čepu bude, tak jak je u nás obvyklé, místní pivo z Jarošovského pivovaru, a určitě si pochutnáte na plackách z pece či dalších regionálních dobrotách,“ doplňuje pozvánku ředitel Jan Blahůšek.

Po celý víkend je muzeum otevřeno bezplatně. Otevřena bude také kaple sv. Rocha v areálu parku Rochus.