Tipy na víkend: Vydejte se na hudební festivaly, za skvělým jídlem i s dětmi za zábavou

Slovácké slavnosti vína sice letos nebudou, na Rochusu vás ale přesto srdečně přivítají s nabitým folklorním programem. Foto: skanzen Rochus

ZLÍNSKÝ KRAJ – Víkend 11. – 13. září nabídne ve Zlínském kraji hned několik hudebních festivalů. Zlín rozezní VI. Lešetín Fest, Vsetín uvítá Valašské záření a kroměřížské výstaviště rozhýbou Svatováclavské slavnosti. V Hradišti otevřou brány památek, Luhačovice předvedou to nejlepší z regionu, turisté zas zamíří do Holešova nebo do Rožnova. Děti vezměte do Pohádkového lesa v Bystřici, ve Zlíně je dejte do „kovářského učení“ a nevynechejte ani poslední jízdu historického vláčku v Rožnově, ve kterém se bude tentokrát hrát a zpívat.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

 

ZLÍNSKO

Zlín

VI. Lešetín Fest je pohodový festiválek v centru Zlína pro celou rodinu, který se koná na parkovišti Hotelu Baltaci Atrium. Můžete se těšit na vystoupení hudebních kapel, výtvarné dílny pro děti, malování na obličej, skákací hrad, dobré pivo a jídlo a spoustu další zábavy. Přijďte v sobotu mezi 14. a 22. hodinou, vstup je zdarma.

Zlín Film Festival je sice u konce, sportovci si ale tradiční běžeckou událost užijí až v sobotu. Startovat mohou na půlmaratonu MONET + Zlín nebo Festivalovém VIVA rodinném běhu na 1400 metrů. Akce budou provázet odpovídající hygienická opatření, nutností je také registrace předem.

Celodenní program pro celou rodinu Kterak kovář přechytračil čerta v Muzeu jihovýchodní Moravy začne čertovským příběhem, s nímž na vlastní kůži zažijete práci kovářského učně. Vyrábět budete veselý dárek, na kterém si vyzkoušíte několik kovářských technik a domů si pak odnesete vlastní výuční list kovářského tovaryše. Akce je určena pro děti od 4 let. Přijďte do budovy 14|15 Baťova institutu mezi 10. a 16. hodinou, přestávka je mezi 12.00 a 14.00.

Vydejte se do Zoo Zlín na setkání se zoologem a odborníkem na netopýry Evženem Tošenovským z České společnosti pro ochranu netopýrů. Přednáška během Mezinárodní noci pro netopýry vám přiblíží fascinující život netopýrů a čeká na vás také setkání se živými netopýry ze záchranné stanice. Uvidíte moderní techniku používanou při výzkumu netopýrů, kterou si dokonce vyzkoušíte. Dorazte v sobotu mezi 18. a 21. hodinou. Podmínkou účasti je zaslání závazné přihlášky do pátku 11. září na adresu bujackova@zoozlin.cz.

Druhá zářijová neděle bude v Zoo Zlín již tradičně patřit francouzské hře pétanque. Ve 12.00 vypukne jubilejní 10. ročník turnaje Pétanque mezi zvířaty. Zúčastnit se může každý, přihlášku musíte odeslat do čtvrtka. Přihlášení hráči mají v tento den vstup do zoo zdarma.

Pokud jste propásli týdenní festival Týden Baťa, nenechte si ujít alespoň jeho páteční závěr. V 16.00 a v 17.00 se vám otevřou dveře Baťovy vily a při komentované prohlídce nahlédnete do života původních majitelů.

Přijďte si zatančit pod vedením zkušených lektorů do zadní části budovy Zlínského klubu 204. Na Roztančeném parketu si vyzkoušíte nejrůznější styly, od „latiny“, přes lidové tance až po ty společenské. Sérii v pátek odstartuje taneční škola Salsa Zlín, po výuce bude následovat párty.

Luhačovice

28. ročník Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem ovládne od čtvrtka do neděle lázeňské město Luhačovice. Ve čtvrtek v knihovně proběhne literárně dramatický večer s tematikou loutek, kde vás pobaví loutková představení v podání Divadla Brod, můžete si také něco vytvořit, případně jen tak opéct špekáček. V pátek festival zavítá do Pozlovic, kde si připomeneme osobnosti manželů Haluzových, kteří několik desetiletí svého života věnovali právě dětem na Zálesí. Sobotou bude provázet Kašpárek. Ten se už dopoledne představí v podání Sváťova divadla a odpoledne zahájí jako slovenský Gašparko představení slovenských loutkářů. Program vyvrcholí na pódiu Lázeňského náměstí, kde vás jednotliví účastníci festivalu vtáhnou do příběhů a písní. V neděli pak můžete přijít spolu s krojovanými poděkovat za úrodu a vše, co nám bylo dopřáno při slavnostní mši v kostele svaté Rodiny.

Přehlídka toho nejlepšího z města a obcí mikroregionů Zlínsko a Luhačovicko Naše obec, naše radost láká na příjemnou hudbu i lahodné dobroty. Pro děti tu budou tvořivé dílničky z Ateliéru Radost nebo Muzea Bojkovska, otevře se stánek Filmového uzlu nebo fotokoutek s klobouky. Představí se Provodovská šestka, valašský soubor Portáš s cimbálovou muzikou Juráš, Trnovjanka, nefalšovaný gajdoš Petr Sovják nebo národopisný soubor Klobučan z Valašských Klobouk i countrybeatová kapela Fénix z Uherského Brodu. Kulturní a gastronomické perly regionu se představí v neděli od 10.00 do 17.00 na Lázeňském náměstí.

Tlumačov

Park na ulici Sokolská se v sobotu stane dějištěm druhého ročníku Gulášfestu Tlumačov. Do soutěže se mohou přihlásit týmy, které uvaří guláš podle vlastního receptu. Vařit se začne v 8.00, ochutnávat se bude od 14.00. Po celou dobu se kuchtíkům mohou dívat pod ruce také návštěvníci, kteří budou později rozhodovat o tom, který tým uvařil nejlepší dobrotu.

 

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Špičková hudba, pivní speciály moravských pivovarů a gurmánské pochoutky. To a mnohem víc slibují sobotní Svatováclavské slavnosti na výstavišti Floria. Hrát bude Jelen, Olympic, Wohnout, Horkýže Slíže a Turbo. Začíná se už ve 14.00.

V sobotu se vydejte na Hanácké náměstí na Kroměřížské farmářské trhy a podpořte české farmáře. Kromě výtečného jídla tu najdete i rukodělné výrobky. Přijďte mezi 9. a 13. hodinou.

Pro potěšení malých i velkých návštěvníků připravilo Muzeum Kroměřížska novou výstavu Kouzlo hraček. Výstava představí více jak 800 historických hraček od počátku 20. století až do osmdesátých let. K vidění budou jednoduché dřevěné hračky, které dětem vyráběli zruční tatínkové, jako jsou dřevěné vozíky, kolíbky, píšťalky nebo oblíbené káče. Pobavit se můžete ve dvou interaktivních hernách a jako bonus je připravena dílnička, ve které si vyrobíte vlastní originální hračku. Přijďte do Galerie v podloubí.

Bystřice pod Hostýnem

Zažijte neopakovatelnou atmosféru večerního zámku, ponořte se do historie, luštěte šifry, hádejte tajenky a mluvte osobně s posledními majiteli bystřického panství. To vše slibuje Noc Loudonů, která se už pošesté uskuteční na zámku Bystřice pod Hostýnem. Akce začíná v sobotu v 17.00, poslední návštěvník bude vpuštěn ve 20.00.

Děti s rodiči si nesmí nechat ujít nedělní Pohádkový les, který odstartuje mezi 14.30 a 15.30 od rybníka v Zahájeném. Pohádkové bytosti vás provedou až do cíle v SVČ Včelín, kde se můžete těšit na skákací hrad, čtyřkolky a posezení u ohně.

Holešov

Klub českých turistů pořádá v sobotu 51. ročník Holešovské 50ky rusavskými kotáry na kole i pěšky. Vybrat si můžete z několika tratí. Start je mezi 7. a 13. hodinou od holešovského kina.

Chvalčov

Kulturák Chvalčov uvádí FESTIVÁLEK POD KOZINCEM 3 – Hudba z blízka, který se uskuteční v sobotu od 17.00 v areálu Letního kina Chvalčov. Hrát bude Kuba Tichý, Los Perdidos, Sigmund Fluid, Check Da Skills, Chorobopop a Lee.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Slovácké slavnosti vína jsou letos kvůli koronaviru zrušeny, Dny evropského dědictví a otevřených památek ale zůstávají. Nahlédnou tak můžete do vybraných objektů, kterými vás provedou studenti gymnázia. Do akce se zapojí i skanzen Rochus. V sobotu od 14.00 do 18.00 si můžete přijít užít pořad Aj, ty svatý Rochu, daj nám vína trochu, při kterém se stanete svědky vyšívání krojů a dalších řemeslných a zemědělských technik včetně presování vína na starém lisu. V neděli od 10.00 do 17.00 oživí usedlosti pořad Návraty k lidové tradici ve skanzenu Rochus se zaměřením na ukázky přípravy krojových částí. Budete si moci vyzkoušet tkaní na ručním stávku nebo předení na vřetánku. Po celý víkend je vstup zdarma.

Pokud se vám po zrušených slavnostech vína přece jen stýská, přijďte o víkendu do Sklepů Mařatice. (ne)Slavnosti vína přilákají od pátku do neděle devět cimbálových muzik, nebude chybět grilování, moravské gurmánské speciality a posezení v malebném areálu Mařatského dvora s krásným výhledem na Uherské Hradiště a široké okolí.

Dětské kočovné divadýlko z Kyjova je parta nadšenců hrajících divadlo, zpívajících, muzicírujících a kočujících po jihovýchodní Moravě. Pro děti na nádvoří Jezuitské koleje zahraje pohádky Císařovy nové šaty, Jak se Honza učil cizí řeči a Chro, chro, pohádka. Vstup na Pohádky na nádvoří je zdarma, začíná se v sobotu v 10.00.

Milovníci klasické hudby si nesmí nechat ujít open air koncert Klasická hudba s emocí!, který proběhne na nádvoří ZUŠky na Mariánském náměstí v pátek v 18 hodin. Potěší vás klasická hudba v originálním podání slováckých hudebníků, jako je Jiří Pospíchal a Petr Gablas ze Základní umělecké školy UH, Anna Pospíchalová ze Slováckého divadla a vynikající violoncellistka Karolína Zívalíková.

Uherský Brod

Na uherskobrodské hvězdárně vás v pátek uchvátí Komety. Dozvíte se, co jsou zač, kde se vzaly a co nás mohou naučit o našem původu. V případě příznivého počasí bude po přednášce následovat pozorování noční oblohy. Přijďte v 19.00.

 

VSETÍNSKO

Až do konce září objevujte s medvědem Jurou krásy Valašsko. Regionální hra Poznáváme Valašsko vás zavede na dvacet známých i neznámých míst, kde jsou ukryta razítka. Stačí si stáhnout nebo vyzvednout plánek, posbírat razítka a v následném slosování můžete vyhrát zajímavé ceny.

Vsetín

Multižánrový festival Valašské záření oživí během pátku a soboty centrum města. Hlavní program se odehraje na pódiích na Svárově a Dolním náměstí.  Páteční hvězdou bude slovenská pop-rocková skupina No Name, která od 19.00 rozezní velký sál domu kultury, chybět nebude ale ani Žlutý pes nebo The People. V sobotu vystoupí například Queen revival a Dana Bárta s Illustratosphere. Hudební část uzavře vsetínská rocková kapela Waťák. Doprovodný program nabídne jarmark, aktivity pro děti, letní kino, výstavy a bohaté občerstvení.

Rožnov pod Radhoštěm

Tradiční přehlídka místních hudebních spolků, festival Valašské zkušebny, se uskuteční na “tesláckém” náměstí 1. máje a v přilehlém klubu Vrátnice v pátek od 16.00. Vystoupí kapely z Rožnova a jeho blízkého okolí, které představí rozmanité hudební styly jako bigbít, hardrock, bluesrock, poprock nebo metal.

Pořadatelé druhého ročníku turistického pochodu Švihák rožnovský si na sobotu připravili 14 tras od 7 do 66 kilometrů. Zapojit se mohou nejen zdatní turisté, ale i rodiče s malými dětmi, kočárky a pejsky nebo cyklisté. Nezapomeňte se zaregistrovat!

Folklorní přehlídka Ondrášova Valaška rozezní Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě. Od pátku do neděle vás čekají vystoupení, workshopy a lidová zábava.

Poslední letošní jízdu Rožnovského parního léta zajistí v sobotu Velký Býček alias Tulák. Ten se tentokrát promění ve Zpívající vlak, cestující totiž po celou dobu bude bavit živá kapela. Jízdní řády naleznete na webu města Rožnov pod Radhoštěm.

Valašské Meziříčí

Dny města Valašské Meziříčí chystají 11 zajímavých akcí v 11 dnech. Pátek bude patřit sladkým chutím a vůním Medového dne, vystoupí také Vlasta Redl a AG Flek. V sobotu se Stříbrná ulička promění v živý prostor plný inspirace a kulinářských specialit a v neděli do města zavítá Filharmonie Bohuslava Martinů.

Výstava s názvem Barevný svět vychází z projektu, za který Muzeum regionu Valašsko získalo ocenění v prestižní soutěži Gloria Musaealis. V zámku v Lešné se s barvami seznámíte z pohledu fyzika, biologa, malíře, keramika, technika a dokonce i psychologa. Čeká vás tajemná temná komora, ve které budete měnit barvu jako chameleoni, na interaktivních stolech si namícháte barvy podle libosti a prostřednictvím nejrůznějších optických iluzí zjistíte, že barva není nic jiného, než pouhý vjem našeho mozku. Výstavu si můžete užít až do konce října.