Tipy na víkend: Vydejte se do středověku, za skvělým jídlem nebo s dětmi do pohádky

Foto: archiv Inspirace Zlín

ZLÍNSKÝ KRAJ – Víkend 18. – 20. září bude přát dětem. Ve Zlíně si užijí kouzelné představení kejklířů a poputují do dávného středověku, v Otrokovicích je rozhýbou při zábavných aktivitách, v Rajnochovicích se svezou historickým vláčkem a ve Valašském Meziříčí se na hvězdárně dozví zajímavosti o počasí. Milovníci dobrého jídla si nesmí nechat ujít Food truck sraz nebo výběr toho nejlepšího z regionu na Dni Zlínského kraje. Na své si přijdou i sportovci. Ti ukončí sezónu na cyklostezce Bečva, změří síly na Rohákovské 50ce nebo se proběhnou se rodným krajem Emila Zátopka. Vzhledem k současné situaci se ujistěte, zda některá z akcí nebyla na poslední chvíli zrušena.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

 

ZLÍNSKO

Zlín

Náměstí Míru ve Zlíně ožije tradičním Kejklířským jarmarkem. Od pátečního odpoledne do nedělního večera se můžete těšit na tradiční řemeslné výrobky, kulturní program, dobré občerstvení a burčák. Pro děti budou připraveny dílničky, kolotoč, houpačky, skluzavka, žonglérský workshop a mnoho dalšího. Náměstí obohatí také řezbářské sympozium.

Park u zlínského zámku se stane dějištěm dalšího ročníku rodinné zážitkové akce Žijeme středověkem! V sobotu od 10 do 17 hodin se podíváte pod ruce zkušeným řemeslníkům, ochutnáte dobroty středověké kuchyně, nahlédnete do šlechtických stanů a stanete se svědky dechberoucích soubojů. Děti se mohou těšit na středověké hry, mletí mouky, pečení placek a výrobu svíček.

O víkendu proběhne historicky první Food truck sraz ve Zlíně. Na třináct pomalovaných náklaďáčků vám k Nákupnímu centru Čepkov přiveze to nejlepší, co je na food truck scéně k dispozici. Těšit se můžete na burgery, sladkosti, pastrami, voňavou kávu, limonády, zmrzliny, míchané drinky a skvělé pivo. O zábavu na podiu se postarají místní kapely. Na místě budou i stany s posezením a skákací hrad pro vaše děti. Hodovat se bude v sobotu i v neděli od 11:00 do 19:00.

V neděli na zámku startuje hravá výstava Svět kostiček. Na své si přijdou malí i velcí milovníci Lega, které potěší vláčky, města, továrny i budovy včetně baťovských domků a zlínské radnice. Součástí je i herna. Výstava tu pro vás bude až do 18. října.

Bohatý program pro návštěvníky všech generací nabídne Den Zlínského kraje, který se bude konat v sobotu od 9:00 do 21:30 v sídle kraje a také na platformě 14I15 BAŤOVA INSTITITU, na Parkovišti CREAM a na Vavrečkově ulici. Uvidíte výstavu moderní zemědělské techniky a ukázky práce hasičů i záchranářů, projedete se kočárem taženým koňmi, svezete se pojízdnou Baťovou pracovnou a ochutnáte to nejlepší, co náš region nabízí. Na pódiu se o pestrý program postará Dechový orchestr mladých a mažoretky, Dívčí saxofonový orchestr Luhačovice, cimbálová muzika, žáci ZUŠ, Avion Big Band, soubor Ondráš a večer kapela Argema. Děti se můžou vyřádit na dopravním hřišti BESIP a také v Jump parku FABRIKA, který bude fungovat po celý den.

Přijďte si zatančit pod vedením zkušených lektorů do zadní části budovy Zlínského klubu 204. Na Roztančeném parketu si vyzkoušíte nejrůznější styly, od „latiny“, přes lidové tance až po ty společenské. Tentokrát vás v pátek roztančí Vonica 80. Naučíte se lidové tance se zaměřením na Kopanice a Horňácko. Po 22. hodině se přesunete do přestavby Zlínského klubu 204, kde bude pokračovat tradiční První pátek s plánovaným ukončením o půlnoci.

Noční procházka podél řeky Dřevnice s povídáním o životě a ochraně netopýrů a prezentací moderní techniky používané při výzkumu, již si budete moci sami vyzkoušet, se pro vás chystá v sobotu od 19:00 do 21:00. Na Mezinárodní noci netopýrů uvidíte i odchyt netopýrů do sítí a ukázku handicapovaných netopýrů ze záchranné stanice. Sraz je na konečné linky MHD č. 2 – Bartošova čtvrť. Nutná je registrace předem na mailu tosenovsky@birdlife.cz.

Lukov

Přijďte se podívat, jak v průběhu let pokročily opravy na Dni hradu Lukova. Začíná se v sobotu v 10:30 Mší svatou v kapli sv. Jana Křtitele. V 11:30 bude slavnostně představeno již třetí vydání Lukovských pověstí. Od 13 hodin se můžete přidat ke komentované prohlídce vedené správcem hradu. Od 15 hodin proběhne vystoupení Musica Angelica. V prostorách hradu budou po celý den přístupné výstavy „Hrad Lukov v proměnách času“ a „Dobrá věc zvítězila“ s ukázkami památkové obnovy hradu od roku 1990 do současnosti.

Otrokovice

V rámci Evropského týdne mobility připravily Otrokovice bohatý kulturní program pro celé rodiny. V pátek od 15:00 do 18:00 se na dopravním hřišti DDM Sluníčko chystají Pohádky v dopravě. I pohádkové postavy totiž používají dopravní prostředky, a tak si pro vás přichystaly stanoviště s úkoly.

Ve stejný den se můžete vydat i na hřiště u Sokolovny. Tam se od 17:00 chystá Sportovní odpoledne pro děti s táborákem. Do 19:00 si na Sokolovně můžete vyzkoušet nejrůznější formy cvičení s TJ Jiskra Otrokovice.

Na Táborové základně DDM Sluníčko Štěrkoviště si v sobotu od 15:00 do 18:00 užijte Odpoledne v pohybu. Uvidíte ukázky a workshopy nejrůznějších sportovních aktivit a dětský koutek. Vstup je zdarma.

Poznej Otrokovice (nejen) na kole, to je název nedělní akce, která startuje ve 13:30 z dopravního hřiště DDM Sluníčko. Jedná se o tradiční jízdu dětí s rodiči o délce přibližně 7 kilometrů s cílem v Lanáčku. Pro dětské účastníky jsou zajištěny odměny a malování na obličej. Vstup na akci i do Lanáčku je zdarma.

Vizovice

Přijďte si užít pohodu na Vizovický farmářský trh. Na parkovišti za Domem kultury vyrostou stánky s výpěstky, výrobky a potravinami přímo od farmářů. Dorazte v sobotu mezi 9. a 12. hodinou.

 

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Pro potěšení malých i velkých návštěvníků připravilo Muzeum Kroměřížska novou výstavu Kouzlo hraček. Výstava představí více jak 800 historických hraček od počátku 20. století až do osmdesátých let. K vidění budou jednoduché dřevěné hračky, které dětem vyráběli zruční tatínkové, jako jsou dřevěné vozíky, kolíbky, píšťalky nebo oblíbené káče. Pobavit se můžete ve dvou interaktivních hernách a jako bonus je připravena dílnička, ve které si vyrobíte vlastní originální hračku. Přijďte do Galerie v podloubí.

Muzeum Kroměřížsko si připravilo na sobotu Tvořivou dílnu Lidový rok. Od 9:00 do 16:00 se můžete rozloučit s výstavou Lidový rok a zakusit život našich předků. Vyrobíte si originální pohlednice, dárečky a ozdoby s lidovou tematikou.

Bařice-Velké Těšany

Na Burčák u mlýna přijďte v pátek v 17:00 k mlýnu do Velkých Těšan. Budete tam moc okoštovat a zakoupit burčák z Blatnice pod sv. Antonínkem, dáte si něco dobrého z grilu a udírny a prohlédnete si celý nasvícený mlýn. Hrát bude Cimbálová muzika Dolina.

Prusinovice

Bikeři v sobotu pojedenácté obsadí Prusinovice a vše bude naruby. Rohálovská 50ka se pojede tentokrát „proti směru“ a nabídne tak zcela jiný pohled na lesy a okolní obce. Prezentace začíná v sobotu v 7:30 v Kulturním domě a závod odstartuje ve 12:30 výstřelem z napoleonského děla. Po celou dobu se můžete těšit na zajímavý doprovodný program, vystoupí The Rockset, Dále Williams a ATLANTArock. Více informací naleznete na stránkách pořadatelů.

Rajnochovice

Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice, z.s. zve na Babílétové poježdění. Kromě atraktivních jízd vláčkem, taženým lokomotivami BND30 a BN30U a opravenou DH70, se dozvíte prostřednictvím Stezky poznání informace o historii železnice či o práci se dřevem. Přijít můžete v sobotu i v neděli od 9:00 do 17:00 k Rajnochovické lesní železnici.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Přijďte si odpočinout na Hvězdném pikniku plném her i poznání do parku u kina Hvězda. Čekají vás zábavné úkoly s odměnami, které budou mít vodu jako jednotné téma. Dozvíte se, jak s vodou šetrněji zacházet a třeba také to, jak ji v krajině umíme zadržovat. O zábavu se postará moderátorka celého odpoledne Bára Dojčár Majíčková společně s děvčaty ze Street Dance, která si pro vás připravila vystoupení s překvapením. V plánu jsou i jízdy na ponících. Dorazte v pátek v 15:00 a deku si vezměte s sebou.

Slovácké hody s právem si tentokrát užijete v Míkovicích. Začíná se v pátek v 19:00 předhodovou zábavou, v neděli od 14:00 vyjde slavnostní průvod vesnicí s vyvoláváním stárků a vpodvečer bude následovat hodová zábava s DH Hradčovjanka a CM Mladí Burčáci.

Vydejte se v neděli do Pohádkového parku, kde děti uvítají pohádkové postavy se zapeklitými úkoly. Startuje se ve 14:30 od DDM Šikula.

Nivnice

Projděte se Nočním pohádkovým lesem v Nivnici. Začíná se v sobotu od 16.00 na koupališti, po šesté hodině vzplanou kolem cesty svíce.

Staré Město

V průběhu září a října se opět po celé zemi běhá pro Paměť národa. Běh pro Paměť národa i hlavní program se v sobotu koná ve Sportparku Rybníček. Běžci se mohou registrovat na běh o délce 5 nebo 10 kilometrů, pro děti jsou v okolí Sportparku Rybníček připraveny trasy odpovídající jejich věku. V doprovodném programu nebudou chybět skákací atrakce, sportovní program pro děti a občerstvení. Začíná se v 10:00.

Přijďte zanechat svou stopu v KOVOZOO. Na akci Děti, KOVOZOO & Hefaistos si vytvoříte zvířata z kovového odpadu, užijete si hry, kovářské výhně a vláček Steelinku. Dorazte v neděli mezi 9. a 17. hodinou.

 

VSETÍNSKO

Až do konce září objevujte s medvědem Jurou krásy Valašsko. Regionální hra Poznáváme Valašsko vás zavede na dvacet známých i neznámých míst, kde jsou ukryta razítka. Stačí si stáhnout nebo vyzvednout plánek, posbírat razítka a v následném slosování můžete vyhrát zajímavé ceny.

Vsetín

Sobotní Ukončení sezóny na cyklostezce Bečva láká na příjemnou rozlučkovou jízdu ze vsetínské Ohrady U Splavu až do Halenkova. Tam bude připraven zábavný program pro děti se skákacím hradem a losováním tomboly.

Rožnov pod Radhoštěm

18. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka v sobotu nabídne tradiční trasu z Kopřivnice do Valašského muzea v přírodě, kam budou mít všichni sportovci po celý den volný vstup. Součástí jsou i dětské běhy v Rožnově i Kopřivnici. Více informací naleznete na stránkách události.

Valašské Meziříčí

Možnost nahlédnout pod pokličku meteorologie nabídne rodinám s dětmi valašskomeziříčská hvězdárna, která je v sobotu ve 14:00 zve na pořad s názvem Počasí kolem nás. Návštěvníkům představí přístroje z meteorologické stanice, kterou v areálu provozuje Český hydrometeorologický ústav. Představí staré i nové přístroje a způsoby, jakými se dříve měřilo. Návštěvníci se také seznámí s různými typy oblačnosti, případně se zvláštnostmi, se kterými se mohou na obloze setkat. Na akci je nutná registrace.

Výstava s názvem Barevný svět vychází z projektu, za který Muzeum regionu Valašsko získalo ocenění v prestižní soutěži Gloria Musaealis. V zámku v Lešné se s barvami seznámíte z pohledu fyzika, biologa, malíře, keramika, technika a dokonce i psychologa. Čeká vás tajemná temná komora, ve které budete měnit barvu jako chameleoni, na interaktivních stolech si namícháte barvy podle libosti a prostřednictvím nejrůznějších optických iluzí zjistíte, že barva není nic jiného, než pouhý vjem našeho mozku. Výstavu si můžete užít až do konce října.