Studenti z kraje se zapojí do tvorby pořadů pro americkou televizi

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Přiblížit americkým divákům českou a moravskou kuchyni nebo třeba význam českých příjmení, to je tématem chystaných pořadů pro americkou kabelovou televizi Czech-American TV. Do přípravy se zapojí také studenti Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín a Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště. Pořady by se měly vysílat už v příštím roce.

Tvůrci jsou přesvědčeni, že gastronomie je nedílnou součástí cestovního ruchu a krajové speciality mohou do regionu přilákat spoustu turistů. „A těm má Zlínský kraj i v tomto ohledu co nabídnout. Chystaný pořad navíc našim divákům ukáže, jak si jídla ze Slovácka, Valašska a Hané připravit také doma,“ představil projekt John Honner, americký televizní producent českého původu a ředitel Czech-American TV.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Druhý pořad ponese název GENEALOGY. Věnován bude původním významům českých příjmení. „Ve Spojených státech amerických je mnoho lidí s českými kořeny, kteří ale neví, jaký význam mělo jejich příjmení v domovině předků. Ti, co mě znají, se mě na to ptají. Vysvětloval jsem například, že příjmení Dvorak znělo původně Dvořák a šlo o označení lidí, kteří se pohybovali u dvora, například panovnického. Češi to asi ví, ale ne už Američané s českými kořeny. A jim především chceme novým projektem význam jejich příjmení ozřejmit,“ vysvětlil John Honner.

Studenti budou natáčet a zpracovávat zajímavá témata a výsledky jejich práce uvidí početné publikum. Spolupráce s Czech-American TV tak pro ně bude jistě cennou zkušeností. „Díky této spolupráci si osvojují principy televizní, ale i producentské práce. Pro některé z nich může jít o tak zásadní zkušenost, že se pracovně vydají právě tímto směrem. Cenné je i to, že naši studenti komunikují s kolegy ve Spojených státech amerických a vlastně i s diváky Czech-American TV v angličtině,“ upozornil Petr Gazdík, radní po oblast školství Zlínského kraje, který vznik pořadů podporuje.

První díly pořadu o vaření a projektu o příjmeních by měly být hotové v příštím roce. Diváci, a to i z České republiky, se s nimi budou moci seznámit ve vysílání Czech-American TV a na webu www.catvusa.com.

Czech-American TV vznikla v roce 2003. Současný tým tvoří přes čtyřicet mediálních profesionálů. Cílem televizní stanice je rozšíření povědomí o České republice, regionech, památkách a kultuře. Vysílání má formu videodokumentů, které jsou doprovázeny anglickým výkladem.