KORONAVIRUS: Bezpečnost a hygiena ve volebních místnostech je zajištěna, ubezpečil Hamáček

Zdroj: online vysílání

Česko – Již zítra se otevřou dveře volebních místností, v pátek a také v sobotu proběhnou po celé republice volby krajské a ve vybraných okrscích také volby senátní. V rámci dnešního brífinku Ústředního krizového štábu jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček ubezpečil, že ve všech volebních místnostech bude zajištěna vysoká bezpečnost tak, aby nedošlo k šíření nového typu koronaviru. „Jít k volbám je naprosto bezpečné,“ uvedl pak Hamáček.

Posílení hygieny i příprava záložních lůžek

Počty osob nakažených novým typem koronaviru stále stoupají, jen za včerejšek bylo s nemocí covid-19 diagnostikováno 2 932 osob. Kvůli oploštění křivky přibývajících nemocných bude v Česku od pondělí vyhlášen nouzový stav a začnou platit také různá celostátní (ale i lokální) opatření.

Právě v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu byl svolán i Ústřední krizový štáb. Režim nouzového stavu je pak nutný kvůli zavádění plošných opatření, která jinak není možné vydávat. To měl umožnit nový zákon o bezpečnosti, o jehož přípravě byla řeč již na jaře, jak ale ministr vnitra upřesnil, jelikož se jedná o změnu ústavního zákona, nelze proces jeho schvalování urychlit. Finální návrh byl již dle jeho slov zaslán do meziresortního připomínkového řízení, následně zamíří do vlády.

V rámci jednání Ústředního krizového štábu pak vznikla dohoda, že kapacity krajských hygienických stanic, které již nezvládají proces trasování, posílí 200 – 250 policistů. Ti budou ještě během dneška vyškoleni a následně připraveni jet pomoci s dohledáváním kontaktů kamkoliv, kde to bude třeba.

Na území Prahy již také probíhá příprava záložních lůžek pro nakažené, jejichž stav bude vyžadovat hospitalizaci. „Dostali jsme za úkol připravit lůžka v Praze, kde by teoreticky nejdříve mohla být potřeba, proběhlo vytipování lokalit, ve spolupráci s magistrátem již řešíme technické věci,“ uvedl Hamáček. Na druhou stranu, jak již upozornil ministr zdravotnictví, uvolňování lůžek pro covid-pozitivní pacienty s sebou může nést další nežádoucí efekt, a to odklady plánovaných zákroků.

Hamáček také ubezpečil, že aktuálně je k dispozici dostatek ochranných pomůcek přesně v souladu s tím, jak bylo určeno vládou. Každý zřizovatel či resort tedy musí mít na skladě zásobu v objemu dvouměsíční spotřeby, což platí i pro strategické státní rezervy jsou jiná oblast. Probíhají ale i dodávky v rámci nových tendrů, které byly uzavřeny.

Nebojte se volit

Koronavirová pandemie samozřejmě do jisté míry ovlivnila i volby, které proběhnou 2. a 3. října. Již včera tak byla realizována speciální první volební vlna v podobě drive-in, do níž se zapojilo 3 672 voličů, kteří jsou kvůli covid-19 v karanténě nebo izolaci. Nejvíce jich bylo ve Středočeském kraji. Jednotlivé krajské úřady zároveň na svých webových stránkách uvádí kontakt pro možnost objednání speciální volební covidové komise, která zájemce, kteří kvůli koronaviru nemohou opustit domov, navštíví. Této možnosti zatím využilo 382 lidí, možnost registrace je do dnešního večera.  Dnes také probíhají volby v uzavřených sociálních zařízeních, kterých je opět většina ve Středočeském kraji. Jak Hamáček ubezpečil, „volby v pátek a sobotu jsou z hlediska bezpečnostního zajištěny. Opatření ve volebních místnostech jsou přísná a nehrozí žádné riziko,“ shrnul a vyzval občany, aby se k volbám nebáli jít.