Případný požár v muzeu uhasí vodní mlha

Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

VSETÍN – Velký zážitek měli včera kolemjdoucí u zámku Vsetín. Jeřáb zde totiž vyzvedával skrz otvor ve střeše do podkroví památky velkou tlakovou nádobu, která bude zdrojem vody pro nově budovaný zhášecí systém v zámecké věži.

Instalace zhášecího systému je součástí 2. etapy rekonstrukce zámku, která probíhá od letošního června. Na řadu přijde i oprava zámecké zdi a obou vchodů do objektu. Tato akce vyjde na 11 milionů korun, celou částku platí Zlínský kraj, který je zřizovatelem muzea.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zajímavostí zhášecího systému je to, že nepoužívá vodu, ale vodní mlhu. „Ta při požáru omezí plameny a umožní bezpečně evakuovat návštěvníky, než dorazí hasiči. Na druhou stranu v případě planého poplachu nedojde ke zbytečnému vytopení celé zámecké věže a poškození dalších historicky cenných částí zámku,“uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Tlaková nádoba pojme 3 tisíce litrů vody. Kromě instalace zhášecího systému proběhne také rozvedení elektrických kabelů, úpravy pro zvýšení požární odolnosti konstrukcí a vytvoření druhé únikové cesty z věže. Celý systém bude dokončen v průběhu listopadu, cena se vyšplhá na 3 miliony korun.