Jsme před vrcholem epidemie, tvrdí hejtman. Pokud by lůžka došla, pomohou nám v sousedním kraji

Foto: Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Aktuální naplněnost a personální kapacity nemocnic byly hlavním předmětem jednání na dnešním zasedání krajského krizového štábu. Podle hejtmana stojíme před vrcholem epidemie. Pokud by se situace v příštích deseti dnech zhoršila a lůžka docházela, část pacientů převezmou nemocnice v Moravskoslezském kraji.

Ačkoliv se nemocnice v kraji stále plní, podle hejtmana Jiřího Čunka se daří situaci zvládat. „Aktuálně v nich máme pro pacienty k dispozici ještě dvě stovky volných lůžek. Jsme přitom před vrcholem epidemie, který ve Zlínském kraji očekáváme nejpozději do 7 až 10 dnů. Pro případ, že by se tyto naše kapacity lůžek ukázaly jako nedostatečné, máme předjednáno s Moravskoslezským krajem, že by část našich pacientů převzaly jejich nemocnice,“ sdělil Jiří Čunek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V nemocnicích v regionu začínají pomáhat studenti středních a vyšších odborných škol. Kraj se obrátil o pomoc k medikům, kteří mají na jeho území trvalé bydliště. Jejich seznam má k dispozici od včerejška. „Největší problém totiž nemáme s lůžky, ale s personálním zajištěním. Jednal jsem i s kolegy – župany ze sousedních slovenských krajů, zda by nám zdravotníky nemohli zapůjčit, bohužel však i u nich jsou plně vytížení,“ dodal Jiří Čunek.

Již včera se odehrála videokonference se zástupci vybraných obcí s rozšířenou působností, krajského úřadu a hygieny. Jednalo se o odpovědnosti za ubytování bezdomovců a vykázaných osob, kterým byla kvůli koronaviru nařízena karanténa nebo izolace. Řešil se konkrétní případ z Valašského Meziříčí, kde se pro tyto účely podařilo vytipovat vhodný objekt v prostorách místní Charity. Na základě zmíněné zkušenosti vyzval hejtman starosty všech ORP v kraji, aby byli připraveni reagovat na výzvu krajské hygienické stanice k vyčlenění objektů na svém území právě pro případ ubytování takových osob.

Podle dat ministerstva zdravotnictví je ve Zlínském kraji aktuálně 8926 lidí, kteří měli pozitivní testy na koronavirus. V rámci celé republiky získalo Zlínsko nechvalné prvenství. Covid se tu za posledních sedm dní šíří nejvíce, konkrétně tu přibylo přes 1024 pozitivně testovaných na 100 000 obyvatel. S onemocněním je spojováno 107 úmrtí v celém kraji.