Zlínský projekt skautské pomoci se rozrostl do celé země

Foto: Junák - český skaut z. s.

ZLÍNSKÝ KRAJ – Skauti spojili síly s Českou lékárnickou komorou a přišli s projektem Skautská pomoc lékárnám. Dobrovolníci a dobrovolnice budou nově vyzvedávat a bezkontaktně doručovat léky a zdravotnické prostředky těm pacientům, kteří si je nemohou osobně vyzvednout a nemají nikoho, kdo by jim pomohl. Služba bezplatně funguje po celé republice.

Nápad vzešel od členů Skautského krizového centra Zlín. Službu si vyzkoušeli už na jaře, nyní se ale projekt rozrostl díky propojení s praktickými lékaři a lékárníky. „Ve Zlíně, kde projekt začal, jsme zřídili síť vyškolených operátorů, kteří přijímají poptávky a zadávají je do systému Skautské pomoci. Vyzvednutí léků pak zajišťují skautští dobrovolníci po celé zemi, kteří mají potřebné instrukce k tomu, aby došlo k předání léků i nezbytných informací od lékárníka. Dobrovolníci mohou také zprostředkovat kontakt mezi lékárníkem a pacientem, pokud je nutné doplnit údaje nebo konzultovat léčbu,” popisuje iniciátor projektu Jiří Robenek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Do Skautské pomoci je nyní zapojeno přes 750 dospělých skautů a skautek. „Jsou připraveni zvládnout mnohem větší množství poptávek, a proto chceme jejich síly využít tam, kde je to nejvíce potřeba. Očekáváme, že Skautská pomoc lékárnám by mohla ulehčit nejen pacientům a lékárníkům, ale ve velké míře také praktickým lékařům a diabetologům,” vysvětluje skautská tisková mluvčí Barbora Trojak.

Služba není určena jen pacientům v karanténě. Využijí ji též senioři nebo lidé z rizikových skupin. Lékař, lékárník nebo diabetolog jednoduše pacientovi předá číslo na speciální linku 608 737 587, kde se spojí s operátorem. Ten pak požadavek zadá do systému, odkud si jej převezme dobrovolník z okolí a domluví si s pacientem všechny detaily pomoci.