OBRAZEM: Hasiči pomáhají pacientům s covidem. Desítka jich darovala rekonvalescentní plazmu

Foto: HZS Zlínského kraje

ZLÍN – Řady dárců takzvané rekonvalescentní plazmy se rozrostly o deset profesionálních hasičů ze stanic v Kroměříži, Vsetíně a Zlíně, kteří dnes ráno přišli na odběry do Baťovy nemocnice. Po prodělaném covidu mají všichni protilátky, které pomohou při léčbě pacientů s těžkým průběhem. Další odběry mají v plánu již brzy v Uherskohradišťské nemocnici.

Možnost pomoci pacientům léčícím se s covidem vyvolala u hasičů značnou odezvu. „Vůbec jsem neváhal a hned jsem se k odběru přihlásil. U mě samotného neměla nemoc vážný průběh, rád ale pomůžu těm, co takové štěstí nemají,“ ujistil profesionální hasič Pavel Spáčil.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Rád pomohl i Jakub Hambálek. „Jen jsem si nebyl jistý, zda mám v plazmě dostatečné množství protilátek, protože u mě byl průběh nemoci mírný. Ale ukázalo se, že tohle nehraje roli, což je důležitá informace i pro další vyléčené. I když měli mírný průběh nemoci, můžou mít v těle vytvořené protilátky. Důležité proto je, aby se zdravotníkům přihlásili a mohli se tak stát dárci rekonvalescentní plazmy,“ vzkázal hasič.

Jarní vlnu krajští hasiči ustáli bez problémů. „Obtížnější je to teď na podzim, evidujeme 88 našich pracovníků, kteří jsou covid pozitivní. Máme je ve všech okresech Zlínského kraje, nejvíce jich je momentálně na Uherskohradišťsku,“ sdělila Dagmar Sikmundová, ředitelka kanceláře ředitele Hasičských záchranných sborů Zlínského kraje.

Foto: KNTB

Zájem o dárcovství roste

Hasiči, kteří dnes ráno přišli na hematologicko-transfuzní oddělení ve Zlíně, nejsou zdaleka poslední, kteří přijdou darovat rekonvalescentní plazmu. „Další odběry jsou naplánovány v brzké době v Uherskohradišťské nemocnici, která byla určena právě pro COVID nemocné pacienty a následně se nacházela v nejvíce postižené oblasti našeho kraje,“ přislíbila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Zájem o darování rekonvalescentní plazmy v posledních dnech vzrůstá, zvyšuje se tak i naděje mnoha pacientů na překonání nemoci covid-19. „V tuto chvíli máme k dispozici padesát jednotek rekonvalescentní plazmy. Je ale potřeba zásoby navyšovat, protože každý týden spotřebujeme až šest jednotek, pomáháme navíc i také dalším nemocnicím. Budeme opravdu rádi, pokud nás budou kontaktovat i další možní dárci a předem jim za to děkujeme,“ prohlásila Markéta Vajdáková, zástupkyně primářky hematologicko-transfuzního oddělení zlínské nemocnice.

Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Protilátky obsažené v rekonvalescentní plazmě působí v těle pacienta tak, že jsou schopny obalit virus způsobující onemocnění a zničit ho. Důležitou podmínkou však je, aby jim byla podána v počáteční fázi nemoci, kdy viru není v organismu tolik.

Ve Zlínském kraji odebírají rekonvalescentní plazmu nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti. Každý zájemce se může k odběru objednat nebo požádat o další informace. Ve Zlíně na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687, v Uherském Hradišti na telefonním čísle 572 529 809, nebo e-mailu: kamrla@nemuh.cz.

Foto: KNTB
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje