Zažijte atmosféru tradičních Vánoc na Rochusu

Foto: archiv skanzenu Rochus

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Jedinečný pohled na vánoční svátky tak, jak je prožívali naši předci, nabídne skanzen Rochus o posledním adventním víkendu. Komentované prohlídky vás provedou adventem až ke Štědrému dni a cestu zakončíte pomyslným vstupem do Nového roku. Vše proběhne v souladu s aktuálními hygienickými nařízeními.

Tradiční akce Radostná novina zavede návštěvníky do usedlostí uherskohradišťského skanzenu, kde se dozvědí víc o hospodářském roku a zemědělství na vesnici, které hrálo významnou roli v každodenním životě předků. Zároveň poznají lidovou magii a zvyky, které se k celému radostnému období vážou.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Lidé se seznámí také s některými prosincovými svatými, jako je sv. Barbora, sv. Štěpán, sv. Mikuláš s družinou a možná i zahlédnou tajemné Lucky ometat husí peroutkou okenice usedlostí. Vinař ve sklepě zasvětí návštěvníky do zimního období na vinici a nebude chybět ani ukázka ruční výroby štědrovečerních oplatků. „Projdeme si společně adventem až ke Štědrému dni. Povíme si, co nesmělo chybět na tradiční Štědrovečerní tabuli v 19. století a jak naše babičky a prababičky zdobily vánoční stromeček. Komentovanou prohlídku společně zakončíme pomyslným vstupem do Nového roku a Tříkrálovými obchůzkami,“ přibližuje program letošních předvánočních prohlídek produkční Veronika Žídková.

Na podobě tradiční akce se podepsala současná epidemie koronaviru. „Ve skanzenu Rochus dodržujeme bezpečnostní a hygienická opatření, proto jsme letošní program upravili a vydali se cestou komentovaných prohlídek skanzenu pro skupiny maximálně deseti osob. Nezbytností jsou roušky i bezpečné rozestupy mezi návštěvníky. I přes tato omezení věříme, že dokážeme návštěvníkům vykouzlit pohodovou předvánoční náladu,“ vysvětluje ředitel Jan Blahůšek.

Atmosféru Vánoc za starých časů můžete zažít v sobotu 19. a v neděli 20. prosince. Prohlídky budou probíhat v půlhodinových intervalech od 10.00 do 16.00, je ale nutné se předem objednat. Rezervace proveďte na telefonním čísle 732 591 112 nebo na e-mailové adrese veronika.zidkova@parkrochus.cz.

Foto: archiv skanzenu Rochus