Vetřelci vs. obránci. Jaké typy protilátek proti Covidu si tvoří naše tělo?

Ilustrační foto

Slovo imunita se v souvislosti s pandemií nyní skloňuje ve všech pádech. Velmi často je doprovázeno výrazy jako imunoglobuliny, protilátky či antigeny, o jejichž existenci normální laik ještě donedávna neměl ani tušení. Nyní již ví, že existují a že jsou patrně důležité, ale většinou vůbec nechápe, proč. Zkusme si tedy poněkud zjednodušeně vysvětlit, o co vlastně jde.

Vetřelci (antigeny)

Imunitní systém nás chrání proti nejrůznějším „mrškám a potvorám“, které by chtěly napadnout naše tělo, a způsobit mu nejrůznější onemocnění. Důležitým úkolem imunitního systému je rozpoznat ony cizorodé částice, tzv. antigeny (označované Ag), a přiměřeně na ně reagovat. Antigenem je jakákoli molekula, která vyvolává imunitní, tedy obranou, reakci organismu. Jedná se např. o bílkoviny na povrchu infekčních baktérií nebo virů (COVID je virus), které nejsou pro daný organismus vlastní, což je zásadní. Pokud by totiž imunitní systém zareagoval na vlastní antigeny, začal by ničit vlastní buňky, což je princip autoimunitních onemocnění (např. revmatoidní artritida lupénka, Crohnova choroba).

Obránci (protilátky)

Na svou obranu proti antigenům si naše tělo vytváří protilátky, tzv. imunoglobuliny, obecně označované Ig. Jedná se o složité bílkoviny. V boji s koronavirem si naše tělo vytváří tři typy protilátek – imunoglobuliny A, M a G.

Jak Covid útočí

Covid, oficiálně SARS-CoV-2, je virus, který nejdříve napadá sliznici (např. nosu, úst). Za příznivých okolností si s ním poradí naše slizniční imunita, která ho zničí prostřednictvím svých specifických protilátek. Tehdy ho můžeme zaznamenat např. jen jako rýmu, pokašlávání, bolesti v krku, zvýšenou teplotu (projevy jsou rozmanité). Pokud slizniční imunita není dostatečně silná, aby počínající onemocnění zlikvidovala, virus si klestí cestu hlouběji do těla. Pak nám již dává zabrat mnohem více a také odezva organismu je mnohem silnější, např. v podobě horeček, bolestí kloubů, celkové schvácenosti. V závažných případech virus napadá a poškozuje samotné orgány, zejména plíce, dále pak např. srdce, mozek či ledviny.

Slizniční protilátky

Jak již bylo řečeno, v první fázi onemocnění se vytvářejí protilátky na sliznicích a v tělních sekretech. Tyto protilátky se označují jako imunoglobuliny A (označení IgA). Tělo si je však nevytvoří hned, jakmile se srazí s Covidem. Nejdříve sami ani nevíme, že nám něco je, protože necítíme žádné problémy (tzv. inkubační doba). Počáteční příznaky infekce se začnou projevovat cca po 6 dnech, a tehdy naše tělo začíná bojovat s infekcí vytvářením protilátek typu IgA. V té době už nejsme ve své kůži, začínáme být nemocni.

Akutní protilátky

Pokud naše imunita nezarazí infekci na slizniční úrovni, nemoc pronikne dále do těla a aktivuje se bouřlivější infekce. Do zbraně musí nastoupit protilátky typu IgM.  Začnou se tvořit přibližně po 8 dnech od objevení příznaků nemoci. Když jde vše dobře, infekce je časem poražena. Tyto protilátky postupně (cca do 20. – 30. dne od nákazy) opět vymizí, protože tělo je k akutnímu boji už nepotřebuje.

Paměťové protilátky

Covidová infekce v našem těle aktivuje ještě třetí typ protilátek, a to IgG. Tyto protilátky nepotvrzují akutní infekci, ale to, že jsme nemoc prodělali v minulosti. Přetrvávají totiž v těle dokonce i několik měsíců po infekci, proto jsou také nazývány paměťovými protilátkami. Zatímco IgM jsou důležité v boji při prvním setkání s novou infekcí, IgG jsou důležité při opakovaném setkání s infekcí, protože ji už dokážou rozeznat. IgM poskytují pouze krátkodobou ochranu (vymizí poměrně rychle po prodělání nákazy), zatímco IgG nás chrání dlouhodoběji.

Protilátky v praxi

Například pokud někdo prodělá kovidovou nákazu jen s mírnými příznaky, může mít pozitivitu pouze v IgA (slizničních protilátkách). Znamená to, že virus se nedostal dále do těla a IgM (akutní protilátky) a IgG (paměťové protilátky) se nevytvořily, jejich hodnoty jsou negativní.

Pokud někomu test ukáže pozitivní IgA a IgM, pak se potvrdí právě probíhající infekce, která se rozšířila ze sliznic dále do organismu. Jestliže naopak budou pozitivní jen IgG a další typy negativní, svědčí to o prodělání infekce v minulosti.

V případě pozitivního nálezu protilátek se doporučuje provést ještě PCR vyšetření na SARS-CoV-2.