Počasí nahrává kolizím na silnicích. Zdaleka ne každý ví, jak se zachovat při vážné dopravní nehodě

Nehoda v Zádveřicích. Foto: Policie ČR

Mokro, sníh, námraza a špatný výhled z auta – ideální podmínky pro dopravní nehodu. I tehdy pokud jde jen o malé ťuknutí nebo nějaký ten škrábanec bez dalších následků, je o starosti postaráno. O to náročnější je situace, kdy dojde k vážné nehodě – zdemolované auto, zranění. Jak se racionálně zachovat?

Každý den umírá minimálně jeden člověk

V r. 2019 policie vyšetřovala téměř 95 000 dopravních nehod. Při těchto nehodách bylo 460 osob usmrceno, 1 807 osob zraněno těžce a 20 880 osob zraněno lehce. Celková hmotná škoda dosáhla 6 016,1 milionu Kč.

Znamená to, že loni došlo každý den průměrně k 260 nehodám, při nichž zemřela 1 až 2 osoby, 5 osob bylo zraněno těžce a 57 osob lehce. Každý den vznikla průměrně hmotná škoda za 16,5 milionu Kč. A to loňský rok díky nouzovému stavu lámal rekordy v nejnižší nehodovosti.

Pravidla pro účastníka vážné dopravní nehody

  • Vypněte motor, vytáhněte klíče ze zapalování, oblékněte si reflexní vestu, opusťte havarované auto a pomozte i ostatním. Místo nehody označte výstražným trojúhelníkem. Pokud došlo ke zranění osob, volejte linku 155 a dle pokynů poskytněte první pomoc.
  • Kontaktujte policii zejména, pokud došlo ke zranění nebo usmrcení osob, ke škodě přesahující 100 000 Kč na některém z vozidel (včetně přepravovaných věcí), dále k poškození silnice, dopravní značky, svodidel, majetku třetí osoby (např. dům u cesty) atd. Policii také kontaktujte, jestliže máte auto na leasing, firemní auto nebo z půjčovny.
  • S autem ideálně nehýbejte, ani neodstraňujte jeho odpadlé části. Vše pečlivě zdokumentujte, vyfoťte, včetně všech škod i zranění.
  • Vyměňte si vzájemně základní údaje z ŘP, osvědčení o registraci vozidla a tzv. zelené karty pojištění. Zajistěte si případné svědky. Pokud je další účastník cizím státním příslušníkem, buďte o to více obezřetní. Nejlépe se s ním domluvte na vyfocení jeho dokladů.
  • Policii sdělte svou verzi nehody. Pokud si nejste jisti, jestli jste byli zraněni, uveďte to také. Některé zdravotní důsledky nehody, včetně posttraumatického šoku, se mohou projevit až následně. Z právního hlediska odborníci nedoporučují předjímat svou vinu (abyste si zbytečně nepřitížili). Uveďte všechny skutečnosti, odpovídejte na dotazy policie. Rozhodnutí o míře zavinění má být předmětem dalšího šetření.
  • Pečlivě si přečtěte policejní protokol a, pokud s ním nesouhlasíte, uveďte do něj své výhrady. Nedostanete ho však ihned, ale až ve správním řízení. Policie vám může na místě vydat potvrzení o účasti na dopravní nehodě.
  • Sledujte vyšetřování nehody. V případě komplikované nehody, např. s rozpory ve svědectví nebo nehody vyšetřované jako trestný čin, si veďte vlastní dokumentaci o nehodě. Zakládejte si kopie všech důležitých materiálů, včetně lékařských zpráv souvisejících s vaším zraněním utrpěným při nehodě. Dále evidujte své výdaje související s nehodou a jejími následky (včetně ušlé mzdy/zisku v důsledku pracovní neschopnosti).
  • Jako poškozený se můžete domáhat náhrady hmotné škody, újmy na zdraví a náhrady ušlé mzdy nebo zisku. Jedná se o složité věci, proto je mnohdy potřeba využít služeb advokáta nebo alespoň různých občanských sdružení či poradenských center.

Na závěr přejeme, abyste našich rad nemuseli nikdy využít.