Vydejte se na fašank do Strání! Nebudete přitom muset ani opustit obývák

Foto: Martin Štecher

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Čtyřiatřicátý ročník Festivalu masopustních tradic, který se tradičně koná ve Strání na Uherskohradišťsku, se letos odehraje covidu navzdory. Organizátoři oblíbený svátek folkloru a lidových tradic proměnili v takzvaný Fašank z obýváku. Zažít ho můžete od 12. do 14. února.

Když současná vládní opatření nedovolí kulturní akci uskutečnit, pořadatelé sáhli po netradičním řešení. „Uvelebíte se v obýváku, nalijete si štamprlku slivovice, nakrojíte slaninu, nasmažíte koblihy a boží milosti. Hned poté si zapnete www.strani.cz, nebo facebook „Strání živě“ a pak už se jen necháte námi bavit,“ láká Barbora Macková z Mikroregionu Bílé Karpaty.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Stejně jako živý festival bude i ten online rozdělený do tří dnů. V pátek 12. února se od 17:30 uskuteční program s názvem „Strání, milé Strání“. V živých vstupech se můžete těšit na prezidenta festivalu, starostu obce, ale i na tetinky Kaču a Bětu, které se jistě postarají o nezapomenutelný zážitek.

Fašanková sobota 13. února je od 17 hodin věnovaná programu „Fašanku, fašanku už je ťa na mále“. Živě vystoupí prezident festivalu Pavel Popelka, který doplní videodokumenty z let 1991 a 2001 svým odborným komentářem. Uvidíte i desetiminutový sestřih ročníků festivalu a záznam minulého ročníku FAŠANK 2020 ve Strání.

V neděli 14. února si od 15 hodin užijete „Karneval z obýváku“. Na své si přijdou hlavně děti, které čeká vysílání s beruškou Baruškou a broukem Mílou s pohádkovým překvapením.

Na produkci a živých vstupech se podílejí SMEDOMA a Muzeum Jana Amose Komenského Uherský Brod. Programy jsou vysílána živě na facebookové stránce „Strání živě“ i z odkazu na webu obce Strání. Fašank z obýváku je připravován pod záštitou ve spoluprací obce Strání a SPOKOS, z.s.

Foto: Martin Štecher