Hradiště získalo františkánský klášter, o jeho využití ještě není jasno

Foto: město Uherské Hradiště

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Zastupitelé schválili odkup významné historické památky Uherského Hradiště. Františkánský klášter řád nabídl městu k odkoupení, protože ho už nepotřebuje. O využití místa se teprve bude jednat.

Radnice nabídku na odkup dostala loni v prosinci. Získáním památky chce Hradiště dohlédnout na ochranu kulturního dědictví a mít vliv na její budoucí využití. „Že by město takové nabídky nevyužilo, to si v podstatě ani nedokážu představit. Nechtěli jsme, aby památka takového významu připadla soukromým investorům, neboť její osud by v takovém případě mohl být nejistý,“ prohlásil starosta města Stanislav Blaha.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

O budoucnosti areálu se bude teprve rozhodovat. „Nechceme nic uspěchat, konkrétním návrhům na využití památky a přilehlých pozemků bude předcházet zodpovědná koncepční příprava,“ potvrdil starosta Blaha. Areál kláštera si podle něj zaslouží reprezentativní využití pro významnou veřejnou instituci. V klášteře nyní sídlí okresní státní archiv, který tu podle platné smlouvy zůstane v nájmu minimálně do roku 2025.

Celková cena komplexu a pozemků je 42 milionů korun. Částku bude město po dobu 10 let splácet z vlastních zdrojů.

Původní klášterní konvent vznikl na počátku 16. století v místech dnešního východního křídla, ve 2. polovině 17. a na počátku 18. století došlo k celkové přestavbě do dnešní barokní podoby. K objektu náležela zahrada na východní straně budovy, která původně sloužila jako městský hřbitov, a do 2. poloviny 19. století také dvůr s vjezdem z Mariánského náměstí.

Foto: město Uherské Hradiště
Foto: město Uherské Hradiště
Foto: město Uherské Hradiště