Dočká se zoo konečně malého nosorožce? Vypadá to nadějně

Ilustrační foto

ZLÍN – Ačkoliv si v uzavřené zlínské zoo lámou hlavu s neutěšenou ekonomickou situací, život uvnitř areálu se nezastavil. V nedávné době bylo obzvláště živo u nosorožců. Poprvé po osmi letech od příchodu samce Kashky totiž chovatelé zaznamenali skutečné páření.

Nosorožci tuponosí jižní, kterým se také říká bílí, přišli do zlínské zoo v roce 1979. „Joe a Zuzana byli naprosto ikonická zvířata. Prožili u nás dlouhý život, bohužel však bez potomků,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V roce 2006 zoo získala samice Zantu a Nayu, o 6 let později přibyl samec Kashka. „Obě dvě samice jsou geneticky nesmírně cenné, jejich linie není v chovu nosorožců vůbec zastoupena. Do samce Kashky proto vkládáme velké naděje. Zájem o obě dvě samice jsme u něj pozorovali již dříve, teprve nyní však došlo ke skutečnému páření,“ zdůraznil Roman Horský.

Páření nosorožců ve zlínské zoo navíc není jedinou novinkou s nosorožci v hlavní roli. „Život je plný krásných náhod, včerejšek to potvrdil. Od kolegů ze Zoo Kansas jsem obdržel zprávu o narození mláděte nosorožce dvourohého, neboli černého. Bylo to pro ně velké překvapení, samice totiž po celou dobu nevykazovala žádné známky březosti. Teprve nedávné laboratorní testy potvrdily, že je skutečně březí. Neuplynuly ani dvě hodiny od doručení e-mailu a já sledoval na videu první skutečné páření našich nosorožců! Moc bychom si přáli, abychom za 16 měsíců, tak dlouho trvá březost u nosorožců, mohli slavit stejný úspěch jako američtí kolegové,“ svěřil se ředitel Horský.

Foto: archiv Zoo Zlín
Foto: archiv Zoo Zlín