Termovizní kamery Advantech v popředí zájmu jako prevence šíření onemocnění Covid-19

Kamery a kamerové systémy nás provází téměř na každém kroku. V současné době se do popředí zájmu odborníků i široké laické veřejnosti, vzhledem k pandemii Covid-19, dostala oblast infračervené termografie neboli termokamery. Této oblasti jsme se již věnovali v článku Termokamery v první bojové linii nejen s pandemií COVID-19. Vzhledem k neutuchajícímu zájmu o uvedenou problematiku jsme se rozhodli k tématu termokamer vrátit a navštívit přímo společnost Westercom, která na náš trh dováží profesionální termokamery značky Advantech. Naše otázky nám ochotně zodpověděl jednatel uvedené společnosti pan Jiří Brusch.

Můžete nám v krátkosti Vaši společnost představit?

Firmu jsme založili v roce 2014, nicméně v této branži se pohybujeme již 20 let. Navrhujeme technologie a řešení pro kritickou infrastrukturu a náročné aplikace. V aplikacích, kde jde o zdraví

Jednatel společnosti Westercom Ing. Jiří Brusch

nebo životy osob, je nulová tolerance chyb, a proto tomu musíme přizpůsobovat nejenom vlastnosti technologie, ale také další souvislosti např. modely pro kybernetickou bezpečnost.

Spolupracujeme pouze s malým okruhem výrobců, které osobně známe a studujeme jejich výrobní metody a aplikační úspěchy na všech kontinentech. Díky tomu mohou naši zákazníci čerpat celosvětové zkušenosti a předcházet chybám, které už v minulosti udělal někdo jiný. Naše práce začíná u návrhu technologie, přes nasazení až po správu a monitoring po celou dobu životnosti aplikace. To vede k minimalizaci pořizovacích nákladů, ceny údržby a maximální efektivitě provozu. Jsem velmi potěšen, že české i slovenské firmy dnes preferují kvalitu, efektivitu a udržitelnost technologie ve svém provozu přirozeně daleko více než před 20. lety. 

Komu jsou vaše služby určeny? 

Nejen pro nové aplikace, ale i stávající dokážeme modernizovat, případně optimalizovat dle nejpřísnějších současných standardů. Klíčové je nastavit technologickou strategii v dlouhodobém horizontu. Díky tomu jsou některé naše produkty po 20. letech provozu stále funkční a stále vykonávají bezchybně zadané úlohy. 

Mezi Vaše hlavní dodavatele patří, mimo jiné, společnost Westermo a Advantech. A právě společnost Advantech je výrobcem profesionálních termovizních kamer na vysoké technické úrovni i významným dodavatelem medicínského vybavení. Můžete nám v krátkosti tyto kamery představit?

Systém měření teploty od společnosti Advantech je založen na vysoce přesné termální kameře v kombinaci s kamerou vizuální. Tyto termokamery jsou schopné přesně detekovat obličej osoby, změřit teplotu a uložit do databáze. V případě překročení nastavené hodnoty je spuštěn alarm. Obsluha či ostraha tak může zamezit vstupu nemocné osoby a zabránit tak šíření nemoci v uzavřených prostorách. Systém je schopen detekovat, zda má osoba nasazen požadovaný respirátor či roušku. Uvedený systém obsahuje prvky umělé inteligence, který umožňuje vytvoření databáze osob a jejich následnou analýzu. Termovizní kameru je tak možné jednoduše integrovat s přístupovým systémem na základě rozpoznávání obličeje a celé řešení lze propojit například s docházkovým systémem.

Jak přesné jsou termokamery od společnosti Advantech?

Termovizní kamery Advantech mají vysokou přesnost měření teploty s odchylkou pouze +-0.3 °C. Při použití tzv. Blackbody, tedy kalibračního zařízení, lze získat ještě přesnější výsledky s odchylkou v měření pouze +-0.1 °C. Termokamery Advantech umožňují současné měření teploty skupiny až 30 osob v reálném čase.

Mohou termokamery opravdu pomoci v boji s pandemií Covid-19?

V populaci se nachází každý den větší procento lidí, kteří jsou bez vážných příznaků a nevědomky šíří tuto nákazu. Zvýšená tělesná teplota je nejčastějším příznakem onemocnění, proto se snažíme filtrovat nakažené a bránit jim tak v dalším šíření nemoci. Tato technologie není určená pouze pro boj s Covid-19, ale lze díky ní ochránit populaci i například před chřipkou nebo před daleko vážnějšími nemocemi, které teprve mohou přijít. Je proto vhodné se na to připravit už teď. 

Kde najdou termovizní kamery a systémy největší uplatnění?

Ve své podstatě všude tam, kde dochází k větší koncentraci lidí v uzavřeném prostoru po dobu delší než patnáct minut. Tedy zejména v úřadech a veřejných institucích, ve školách, obchodních a nákupních centrech, v restauracích, barech či klubech. Zaměstnavatelé ocení tyto termovizní systémy vzhledem k návratnosti investice k prevenci šíření onemocnění Covid-19 mezi svými zaměstnanci. Zaměstnanci díky této prevenci mohou ochránit své blízké. Ve svém důsledku má nasazení termokamer, mimo jiné, i pozitivní dopad v oblasti ekonomické. 

Kde se mohou zájemci o termovizních kamerách i Vašich službách dozvědět více?

Na našich webových stránkách www.westercom.eu naleznou zájemci o naše služby všechny potřebné informace včetně těch nejdůležitějších, a sice kontaktních, uzavírá náš rozhovor s úsměvem Jiří Brusch.

A nám nezbývá než poděkovat za poskytnutý čas i rozhovor.