KORONAVIRUS: Čtvrtá vlna epidemie je tu, přírůstky se budou zhoršovat. Posilující dávka vakcíny bude brzy dostupná téměř milionu lidí

Zdroj: Pixabay

Česko – Trend v počtech nových případů nákazy koronavirem je rostoucí a s dalšími výraznějšími přírůstky je nutné počítat. Není tedy divu, že odborníci vyzývají všechny, kdo ještě nejsou očkovaní, aby v zájmu vlastního zdraví vyrazili pro vakcínu. Kvůli oslabování účinnosti očkování pak již brzy bude třetí, posilující dávka vakcíny dostupná mnohem většímu počtu lidí než nyní – bude ji totiž možné absolvovat již po 6 měsících (namísto stávajících osmi) od ukončené prvovakcinace. Jak v dané souvislosti doplnil epidemiolog Petr Smejkal, „přecenili jsme dlouhodobou efektivitu očkování na imunitu. Covid je nová nemoc, určitě někdy budeme vědět, jak se jí dobří bránit, ale teď, po dvou letech s covidem, to ještě nevíme. Jelikož se situace zhoršuje, tak se na to přeočkování více dbá,“ shrnul.

Aktuální epidemická situace

Včera laboratoře potvrdily 991 nových případů nákazy – ačkoliv je to méně než v úterý a ve středu, platí, že právě tyto dva dny jsou statisticky těmi, kdy jsou počty pozitivních testů nejvyšší. Regionálně se epidemická situace liší, např. nejvyšší týdenní incidence (tedy poměr nakažených vůči 100 tisícům obyvatel) je aktuálně v Moravskoslezském a také Jihočeském kraji, kde se již incidence blíží k hodnotě 75/100 tis., což je zároveň hranice, kterou ministerstvo zdravotnictví stanovilo jako určující k zahájení testování ve školách a firmách.

Ačkoliv dobrou zprávou je, že mezi nakaženými (minimálně zatím) převládají lidé bezpříznakoví, zároveň platí, že se jedná dominantně o osoby neočkované. Proočkovanost v Česku přitom dosahuje jen k 56 %, což ve srovnání s dalšími evropskými státy (zejména těmi směrem na západ) není zrovna vysoké číslo (např. ve zranitelné skupině seniorů se některé země jako Dánsko či Portugalsko blíží až 100% proočkovanosti, zatímco v Česku je mezi seniory těch, kteří ještě nebyli očkování, kolem půl milionu). Zájem o očkování v Česku navíc nadále klesá, na první dávku tak denně míří lidé v řádech jednotek tisíc. I když určitý efekt má i hojně diskutované „promořování“, problémem, který se s ním pojí, je riziko tzv. dlouhého covidu (týká se 5-10 % všech, kdo covid-19 prodělají), což znamená další vleklé zdravotní komplikace a problémy např. s dechem, čichem apod.

Posílení očkování je nutné – zejména pro zranitelné skupiny

„Čtvrtá vlna epidemie je tady, spolehnout se na proočkovanost se určitě můžeme – s narůstající proočkovaností dochází k poklesu počtu případů, řada lidí navíc nemoc prodělala. Proočkovanost ale bohužel stále nedosahuje hodnot zemí, které již např. i mnohá další opatření rozvolnili. Očkování je třeba posílit u seniorů, a to v důsledku oslabené ochrany v čase,“ shrnul pak situaci předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Právě Česká vakcinologická společnost zareagovala také na doporučení Evropské lékové agentury ohledně zkrácení intervalu mezi ukončením prvního očkování a podáním posilující dávky – a po schválení ministerstvem zdravotnictví tak počínaje 18. říjnem budou moci pro posilující vakcínu vyrazit lidé již po šesti měsících od prvovakcinace – tedy všichni, kdo očkování dokončili do 18. dubna letošního roku. Tuto možnost pak bude v součtu moci využít téměř 900 tisíc lidí. Jediným problémem, který v této souvislosti může vzniknout, je, že v případě velkého zájmu bude scházet potřebná infrastruktura – velká očkovací centra totiž již byla většinou zrušena.

Chlíbek zároveň vyvrátil jednu z fám, která se šíří mediálním prostorem, tedy že třetí dávka očkování je zavedena jen proto, že je nutné vypotřebovat zakoupené vakcíny. „Rozhodně to není tak, že by se někdo chtěl zbavovat velkého množství skladových zásob vakcín – my rozhodně nejsme v situaci, že bychom nevěděli, co s tou vakcínou dělat,“ uvedl přímo.