Outloni se vrací do volné přírody i díky sbírce zlínské zoo

Foto: Lucie Čižmářová

ZLÍN – Celkem 6 000 dolarů zaslala Zoo Zlín na ochranu outloňů váhavých a sumaterských v Indonésii. Peníze pochází ze sbírky 4Nature, do které návštěvníci přispívají zakoupením každé vstupenky 4Nature. Získané finance nyní pomáhají vracet outloně držené v zajetí zpět do volné přírody.

Outloni jsou poloopice z jihovýchodní Asie s výrazně velkýma očima. Ačkoliv jsou v Indonésii chráněni zákonem, patří zde mezi nejvíce pašované savce. Na černém trhu jsou outloni z volné přírody prodáváni především jako domácí mazlíčci. Obchodníci jim často vytrhají zuby, aby nemohli pokousat majitele, zvířata poté většinou podléhají stresu i následným infekcím. „Česko-indonéský tým v rámci projektu postavil na severu Sumatry první záchranné a rehabilitační centrum pro outloně s cílem umožnit jejich návrat zpět do volné přírody. Byl to nesmírně důležitý krok, konečně vznikl prostor pro umístění outloňů, které indonéské úřady a policie zabaví obchodníkům, pašerákům, ale i soukromým chovatelům,“ vyzdvihl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zlínská zoo se loni stala partnerem projektu The Kukang Rescue Program a projekt na ochranu outloňů podpořila částkou 6 000 dolarů. „Poskytnutá finanční podpora bude využita na stavbu předvypouštěcího výběhu. Ten je naprosto nezbytný pro rehabilitaci zabavených outloňů. Finanční příspěvek jsme věnovali na počest kolegy a bývalého ředitele Zoo Ostrava Petra Čolase, který nás předčasně opustil. Celý svůj život zasvětil nejen chovu ohrožených druhů v zahradě, ale i jejich ochraně v místech přirozeného výskytu,” vysvětluje ředitel Horský.

Záchranný projekt Kukang se rovněž věnuje vzdělávání místních obyvatel o nutnosti ochrany přírody a provozuje anglicko-environmentální školu s bezplatnou výukou pro děti. V rámci projektu „Kukang Coffee“ vznikla v roce 2020 komunita farmářů, kteří pěstují kávu šetrně k životnímu prostředí. „Tu pak od nich záchranný program Kukang odkupuje za vyšší cenu. Na oplátku farmáři dodržují a dále prosazují zákaz lovu chráněných druhů zvířat v nedalekém pralese, sami se stávají ochránci přírody,“ přiblížil Horský. Káva značky „Kukang Coffee“ tak podporuje nejen místní obyvatele, ale současně pomáhá chránit outloně, luskouny a další ohrožená divoká zvířata.

Foto: Lucie Čižmářová
Foto: Lucie Čižmářová
Foto: Lucie Čižmářová
Sušení a třídění Kukang Coffee. Foto: Lucie Čižmářová