Zlínská zoo otevírá největší expozici jaguárů v Evropě

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Jaguáři se po 20 letech vrátili do zlínské zoo. Zabydleli se v dlouho připravované expozici Jaguar Trek, kde návštěvníci uvidí také kondory andské a velké papoušky ara arakanga. Slavnostní otevření proběhne v neděli 15. května ve 13 hodin.

V Jaguar Treku návštěvníci uvidí dva jaguáry, čtrnáctiměsíčního samce Danyho a téměř dvouletou samici Yunu. „Danyho jsme získali z dánské Zoo Skaeru, Yuna se narodila v německé Zoo Roctock. Ještě před samotným získáním jsme si říkali, že by bylo skvělé mít v chovu klasicky zbarveného jaguára i jeho melanistickou, tedy černou formu. Jsme nadšeni, že se naše přání splnilo a na doporučení koordinátora máme v chovu žlutohnědou samici a černého samce. Doufáme, že se nám podaří je úspěšně spojit a že se v budoucnosti dočkáme i mláďat,“ představila chované jaguáry hlavní zooložka Markéta Horská.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Jaguáří expozice je největší svého druhu v Evropě

Jaguar Trek postupně vznikal v americké oblasti zoo ve svahu pod tropickou halou Yucatan. „Abychom se mohli vrátit k chovu jaguárů, museli jsme vytvořit opravdu něco výjimečného. Vybudovali jsme skutečný jaguáří komplex, který tvoří rozlehlý venkovní výběh s proskleným bazénem, budova s vnitřními ubikacemi a chovatelským zázemím a samozřejmě spousta nejrůznějších bezpečnostních prvků. Prostor pro jaguáry má rozlohu přes 2 000 metrů čtverečných a je největší expozicí svého druhu v Evropě,“ vyzdvihl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Výstavbu Jaguar Treku však zkomplikovala pandemie covidu. Ačkoliv zoo připravila projektovou dokumentaci stavby již v roce 2019, vše odstartovalo teprve v lednu 2021. „Naštěstí zastupitelstvo města Zlína, zřizovatele zoo, dalo projektu zelenou a my se mohli pustit do stavby,“ dodal ředitel Horský.

Slavnostní otevření si užijí hlavně děti

Součástí otevření Jaguar Treku bude i doprovodný program na nádvoří zámku. „Pro děti jsme připravili zábavné dílničky a malování na obličej, do domoviny jaguárů pak všechny návštěvníky zavede hudební vystoupení jihoamerických indiánů. Kolekci našich dárkových předmětů obohatily suvenýry s motivem jaguárů, lidé si budou moci zakoupit kelímky, zrcátka, magnetky, dřevěné kolíčky nebo zápisník,“ láká Romana Mikešová, vedoucí oddělení marketingu.

Foto: archiv Zoo Zlín
Vnitřní výběh. Foto: archiv Zoo Zlín
Voliéra pro kondory a ary. Foto: archiv Zoo Zlín